Svatováclavský hudební festival ode dne sv. Václava probíhá po celý měsíc na několika místech republiky. Už tento pátek si jeho interprety mohou užít ve Fulneku. V Chrámu Nejsvětější Trojice vystoupí soubor Collegium Marianum.

Umělecký soubor je stálé profesionální hudební a taneční těleso, které vzniklo a působí při kulturní a vzdělávací instituci Collegium Marianum v Praze. Cílem souboru je oživení zapomenutých hudebních a tanečních památek střední Evropy 17. a 18. století. Členy souboru jsou mladí čeští a zahraniční interpreti staré hudby, kteří pravidelně vystupují na domácích i zahraničních pódiích. Věnují se také systematické vědecké a badatelské činnosti. Jejím výsledkem je řada novodobých premiér děl, která v minulosti ovlivnila vývoj evropského umění. Kromě pravidelné koncertní činnosti v Barokním knihovním sále na Starém Městě pražském realizuje rozsáhlé projekty s významnými zahraničními sólisty, dirigenty a choreografy a účastní se mezinárodních hudebních festivalů v České republice i v zahraničí.

V rámci letošního 3. ročníku Letních slavností staré hudby, soubor provedl v novodobé premiéře operu Antonia Caldary La Contesa de´Numi, která byla napsána pro pražské provedení v roce 1723. Collegium Marianum pravidelně spolupracuje s Českou televizí.

Celý měsíc teď bude vystupovat v rámci Svatováclavského hudebního festivalu. Také ten má sám o sobě úctyhodné cíle. „Mimo jiné chceme prezentovat českou hudební minulost a přítomnost provázaně s klíčovými momenty české historie. Festival je časově situován mezi dva významné české svátky - 28. září Den české státnosti a 28. říjen Den vzniku samostatného českého státu,“ vysvětlují organizátoři ze sdružení SHF na svých stránkách. V jeho rámci se vybraní muzikanti z oblasti vážné hudby tradičně představují na koncertech také na Novojičínsku.

V Chrámu Nejsvětější Trojice vystoupí soubor Collegium Marianum v pátek 9. října od 18 hodin. (mer)