Nový komediální seriál z netradičního prostředí krematoria uvede Divadlo Mír v lednu 2024. Hlavní role ztvární Jiří Lábus, který v seriálu hraje sám sebe, Albert Čuba, Robin Ferro, Lada Bělašková, Marie Anna Kupcová a Kamila Janovičová.

Už z první ukázky, která je dostupná na YouTube, je zřejmé, že se diváci mohou těšit na pořádnou dávku černého humoru, ironie, ale také záhad, lásky a mysteriózna.

Zdroj: Youtube
Snímek z premiéry představení Česká kletba v ostravském Divadle Mír, 11. listopadu 2023.
Česká kletba Divadla Mír zasáhla Ostravu a uspěla. V kostele se totiž nelže

Natáčení probíhalo pod režijní taktovkou Tomáše Svobody, který společně s Ondřejem Formánkem napsal i scénář. Šestidílný seriál uvidí diváci od konce ledna na mírové videotéce MirPlay.cz, ale také na YouTube kanálu Divadla Mír. Ti největší fanoušci jej mohou zhlédnout celý už 15., 16. a 22. ledna na speciálních předpremiérových projekcích v kině Luna v Ostravě-Zábřehu – více na webu Divadla Mír zde.

Rodinné krematorium

Šestidílný seriál vypráví příběh rodiny Záhorských a jejich rodinného krematoria, ve kterém se začnou dít zvláštní, mysteriózní, a především velmi vtipné události, které překračují hranici života, smrti, a obzvláště pak černého humoru.

Roli Viktora Záhorského, otce rodiny a majitele krematoria hraje Albert Čuba. „Prostředí je stejně jako námět nevšední. Dalo by se říct, že je podobně bizarní jako například seriál Návštěvníci, je tam podobné proplétání světů mystéria a reálného světa jako ukazoval seriál Arabela…

V seriálu Krematorium se proplétá realita a fikce tím, že Jiří Lábus hraje sám sebe a v seriálu umře. Ale ve skutečnosti nám naštěstí neumřel,“ vysvětlil s úsměvem principál Divadla Mír a zároveň producent projektu.

Herecký koncert

„V seriálu se ocitnu v rakvi, která dokonce zajede do spalovací pece. Ukáže se ale, že pec zlobí a já se druhý den objevím u Záhorských na snídani,“ poodhalil děj Jiří Lábus, který se štábem natáčel převážně v Ostravě.

„To, co pan Lábus v seriálu předvádí, je přímo herecký koncert. Být s takovou hereckou legendou v jedné scéně bylo prostě skvělé! Diváci si určitě všimnou naší společné scény v autobusu, která pro mě byla velkým zážitkem,“ dodal se smíchem představitel Karla Robin Ferro.

Splněný sen

Teenagerka Nikola Záhorská práci svých rodičů příliš neuznává, ale i její představitelka Marie Anna Kupcová si pochvalovala sdílení placu s hereckou legendou. „Být po boku Jiřího Lábuse bylo úžasné! Byl to pro mě splněný sen. Řekli jsme si během natáčení tolik věcí a předal mi spoustu životních mouder,“ pochvalovala si dvaadvacetiletá herečka Divadla Mír s tím, že trochu netradiční téma seriálu možná může být sice pro někoho tabu, ale zároveň může ukázat i jiný pohled na smrt a na zaměstnance krematoria, kteří mají často nezaměnitelný smysl pro humor.

Robin Ferro při focení pro Deník v Divadle Mír, 27. října 2023, Ostrava.
Z Tygra v ostravském Míru Židem ve Zlaté labuti. Užívám si to, říká Robin Ferro

Natáčelo se ve skutečném krematoriu, což pro herce nebylo vůbec jednoduché. „Nálada se postupně proměňovala. Před prvním natáčecím dnem v krematoriu se mi hůř usínalo a byla jsem z toho prostředí opravdu nervózní. Hůř se mi tam dýchalo, protože jsme hned první den natáčeli úplně všude, i u pecí. A někteří kolegové dokonce i tak trochu v peci samotné! Ale člověk si fakt zvykne na všechno. Opravdoví zaměstnanci krematoria, se kterými jsme se poznali a trávili s nimi natáčecí dny, byli naprosto úžasní pohodoví lidé se smyslem pro humor. I pro ten černý,“ dodala představitelka Hany Záhorské Lada Bělašková.

Seriál bude na konci ledna 2024 dostupný na videotéce MirPlay.cz (s předstihem, v plné kvalitě a bez reklam) a také na YouTube kanálu Divadla Mír (v nižší kvalitě a s reklamami).