Po smrti svého otce, anglického krále Jiřího V. a skandální abdikaci krále Eduarda VIII., je Bertie, který celý život trpí vadou řeči, nečekaně korunován králem Jiřím VI. Británie stojí na prahu 2. světové války a zoufale potřebuje silného vůdce, kterého ale jen těžko vidí v koktavém králi. Králova milující manželka Alžběta, budoucí královna matka, proto domluví setkání s úspěšným, ale poněkud svérázným a excentrickým terapeutem řeči Lionelem Loguem.

Po těžkém začátku, kdy si neslučitelné charaktery dvou silných osobností jen obtížně hledají cestu jeden k druhému, se mezi oběma muži vytvoří silné pouto. Král nakonec přistoupí na neobvyklý způsob léčby a s pomocí Loguea, rodiny, vlády i Winstona Churchilla vadu řeči překoná. Dokáže ale obstát i ve chvíli, kdy je třeba, aby v rádiu pronesl zásadní projev, který má povzbudit a inspirovat anglický národ v době, kdy to nejvíce potřebuje?

Film Králova řeč dostal rekordních 12 nominací na Oscara, z nichž čtyři proměnil. Colin Firth za svůj strhující herecký výkon obdržel již mnoho filmových ocenění včetně zlatého Glóbu a Oscara za hlavní roli. Film Králova řeč je inspirován skutečným příběhem krále Jiřího VI.

Novojičínské letní kino promítne Královu řeč v pátek 26. a v sobotu 27. srpna. Promítá se vždy od devíti večer. (mer)