V roce 1962 představila dnes už legendární dvojice Stan Lee a Jack Kirby Mocného Thora čtenářům Marvel Comics, a zahájila tím novou éru akčních dobrodružství severského boha ohánějícího se kladivem. Přes zvláštně znějící jména byl příběh zasazen do obecně známého prostředí univerzálního konfliktu, který provází lidské pokolení odnepaměti: syn, netrpělivý dokázat otci svou cenu; k nepříčetnosti rozzuřený bratr a žena, která pomáhá muži vidět svět jinýma očima. Královský rodokmen, smrtící vendeta, pýcha, která předchází pád - to jsou příběhy, které stojí za to být vyprávěny v jakémkoliv světě.

Thor, jeden ze zakládajících členů party superhrdinů známé jako „Mstitelé“, se vynořil z té samé líhně Marvel Comics, která už vynesla na světlo Ironmana, Spidermana, X-Men nebo Fantastickou čtyřku.

A příběh? Thorovu otci, vládci bohů Odinovi, trvalo spoustu let, než ve své říši nastolil křehký mír. Jeho arogantní a domýšlivý syn ale dělá všechno proto, aby tuhle rovnováhu narušil. Když pohár trpělivosti jeho otce přeteče, Odin Thora exemplárně potrestá. Odebere mu jeho božské schopnosti a svrhne ho mezi obyčejné smrtelníky na planetu Zemi. Svržený a zavržený Thor lidmi zpočátku opovrhuje, postupně se mu ale začnou dostávat pod kůži, zejména sličná vědkyně Jane Foster. Thorovi ale není dopřáno užívat si pozemského klidu. Jeho bratr Loki chce využít Thorova aktuálního oslabení a pošle na něj armádu všehoschopných pochopů, která v duchu přísloví „Když se kácí les, létají třísky", rozpoutá peklo na Zemi. Boží synek se bude muset rychle rozhodnout, jestli nechá lidi za sebe krvácet, nebo se vzchopí, zvedne kladivo a vyrazí na zteč.

Novojičínské letní kino promítne Thora v pátek 19. a v sobotu 20. srpna. Promítá se vždy od devíti večer. (mer)