V historii existuje mnoho příkladů střetů civilizací, po nichž ty méně vyspělé zanikla nebo byla zotročena. Ve filmu Den, kdy se zastavila Země, který uvede v pátek a v sobotu novojičínské letní kino, jsme těmi méně vyspělými my, lidstvo.

Snímek vypráví příběh mimozemšťana Klaatua, který přicestuje na Zemi s jediným úkolem - zamezit lidstvu v jeho organizované sebedestrukci i za cenu nejvyšších obětí. Klaatu chce lidstvu pomoci, otázkou je, zda o to vlastně stojíme. Zatímco on chce jednat se světovými mocnostmi, naším jediným zájmem je zavřít jej do laboratoře a vědecky ho prozkoumat. Na útěku z laboratoře ho doprovází astrobioložka Helen, která spolu se svým nevlastním synem uvízne v Klaatuově poslání.

Film Den, kdy se zastavila Země je remakem klasického stejnojmenného filmu z roku 1951, který natočil Robert Wise. Nové podoby se ujal Scott Derrickson. Reevesovo ztvárnění postavy Klaatua, mimozemšťana, který se začíná polidšťovat, je temnější než přístup Michaela Rennieho, který jej hrál v původní verzi. V novém filmu se vám Země doslova ztrácí pod nohami. Film neukazuje jen pohled nás pozemšťanů na nezvyklého návštěvníka a emoce, které jeho přílet na Zemi vyvolává. Je také o tom, jak se na nás a naše pokusy o sebezničení dívá někdo kdo má v rukou rozhodnutí o naší budoucí existenci.

V původním filmu přichází Klaatu na Zemi, aby pokáral lidstvo za nesmyslnou agresi a touhu hromadit nukleární zbraně. V novém snímku najde lidstvo další způsoby, jak ohrožovat sebe i své okolí. Přirozeností člověka je totiž opakovaně se pokoušet o sebedestrukci. Režiséra Derricksona proto zaujal přístup, jak se na tyto pokusy o zničení dívá někdo tak nezaujatý a netypický jako mimozemšťan. „Film přesto není lekcí morálky, jak by se lidé měli chovat, nicméně nenásilným, nepřímo vyřčeným způsobem ukazuje, čím lidé ničí a ohrožují svět kolem sebe,“ píše se v oficiálním textu distributora.

Snímek Den, kdy se zastavila Země uvede novojičínské Letní kino v pátek 14. a v sobotu 15. srpna od 21. hodiny. (mer)