Průvod masek měl v Libhošti minimálně jednu premiéru. Šel totiž poprvé samostatnou obcí, neboť ještě loni byla Loibhošť místní částí Nového Jičína. Již v osm hodin ráno vyrazil od budovy Fojtství kočár tažený koňmi a za ním průvod. „Umřela nám basa,“ ozývaly se výkřiky z něj.

V roli medvědáře bylo možno poznat Martina Skalíka, jenž se incioval při osamostatnění Libhoště od Nového Jičína. Ten si klad za cíl hlavně dojet. „Večer nás ještě čeká pochování basy,“ poznamenal. Sotva průvod vyrazil, hned zamířil do prvního domu. Před vrátky se na chvíli zastavili a diskutovali o tom, zda má majitel puštěného psa. „Tak běž první. Tebe to nebude tolik bolet, když tě kousne,“ postrkoval medvědář svého medvěda kupředu.

Pes se naštěstí objevil, až ve chvíli, kdy průvod došel ke dveřím domu. Z hlučného průvodu měl ale evidentní strach. Majitel domu Vlastimil Boháč přijal pozvání na večer a přidal nějaké drobné na cestu. „Ten průvod tady býval nepravidelně, hlavně po devadesátém roce to utichlo, protože to neměl kdo organizovat. Ale pochování basy tady bývalo vždycky. Pamatuji si, že když jsem chodil do školy, tak to bylo pokaždé v úterý. Jako děcka jsme běhali za maškarami po celé dědině,“ vzpomínal Vlastimil Boháč, jenž obnovení tradice vítá. „Bývalo vždycky perfektní. Aspoň se tak na chvilku vracíme do mladších let,“ pousmál se.

Průvod pokračoval k dalšímu domu, kde naložil harmonikáře, předal pozvání a vyrazil do další části obce. Sem tam dostal výslužku v podobě flašky, jinde postačila štamprle. Dal si i medvěd, který se netajil tím, že mu je v hrubé kůži poněkud teplo. Zato tvrdošíjně tajil své jméno. „Brumla,“ vypadlo z něj jen na dotaz, jak se jmenuje.

Celkově obešel průvod asi padesát chalup. Jeho protagonisté se sešli ještě večer na pochování basy. Tam rovněž nechyběl humor a potřeboval jej hlavně výherce hlavní ceny – Přeletu nad Alpami. „Na zem se postavily skleničky Alpy, vítěze chytili a přenesli ho nad tím,“ popsal jeden z aktérů Zbyněk Tomšík způsob, jakým si vítěz užil cenu. „Vzal to v pohodě jako recesi. Žádný problém s tím nebyl,“ sdělil Tomšík.

To, že se průvod podařilo zorganizovat, si pochvaloval i Martin Skalík. „Ta parta, občas v pozměněné sestavě, tady v Libhošti organizovala již více věcí, například zabíjačku, rozsvěcení vánočního stromu a podobně. Teď to byl ten průvod. Věřím, že se sejdeme i příští rok a obnovíme to natrvalo. Je to sranda, a je to tradice,“ uzavřel Skalík.