Na prkna oderského Dělnického domu se tentokrát podívá klasická komedie s překvapivou stavbou a pointou. Ta se odehrává v atraktivním prostředí falešných karetních hráčů, jejichž filozofie je jednoznačná: bystrý vtip, jasný rozum a hlavně žádné ohledy. Přivezou ji k nám herci pražského Divadla Rokoko.

Ač se to zdá neuvěřitelné, napsal Nikolaj Vasiljevič Gogol pouze tři divadelní hry. Všechny tři jsou komedie a stačily k tomu, aby si jejich autor získal trvalé místo na pomyslném nebi světové dramatiky. Ve srovnání s Revizorem a Ženitbou nejsou Hráči u nás ani ve světě uváděni na jeviště tak často, neznamená to ovšem, že by snad byli hrou méně kvalitní. Precizní, překvapivou stavbou a mistrně vedenými dialogy si Gogol vydobyl místo mezi předními světovými dramatiky.

Podvod stíhá podvod, hra podvodů je stále spletitější a nakonec ústí v překvapivou pointu. Celá hra vytváří řadu velkých hereckých příležitostí a už si získala cenu odborné poroty na GRAND Festivalu smíchu. „Hra je neobyčejně napínavá a divoká zároveň, tragedie se stává komedií a nemá hluché místo. Gag stíhá gag, jedna akce následuje za druhou a v tom, vše se jakoby mávnutím kouzelného proutku zklidní a ztiší a hráči plni soustředění zasedají ke karetnímu stolu. Obdivuji všechny do jednoho za to, s jakou pílí a profesionalismem předvádějí jednodušší karetní triky, jak dokážou strhnout diváky do děje a vtáhnout je doslova na jeviště tak, že ve scénách, v nichž hrají karty, si nikdo nedovolí ani odkašlat. Je naprosté ticho a každý jen čeká, kdy Michal Dlouhý vytáhne eso,“ složil zpracování Divadla Rokoko hold například recenzent Pavel Klejna.

V režii Petra Svojtky si v oderském Dělnickém domě zahrají v pondělí 14. února od 19 hodim Michal Dlouhý, Vasil Fridrich, Aleš Procházka a další. (mer)