Hity jako Zafúkané, Čistá jak Vizovice nebo Na valašském bále přivezou vizovičtí Flereti a s nimi dvorní valašská zpěvačka Jarmila Šuláková.

Vizovická bigbeatová kapela s nádechem world music – Fleret patří mezi stálice české hudební scény. Stále vyprodávají koncertní sály a jejich vystoupení jsou zárukou skvělé zábavy. Se svým repertoárem již téměř 20 let brázdí koncerty po celé republice.

Dokáže rozezpívat a roztančit i mnohatisícové publikum na obřích festivalech world music v sousedním Polsku nebo Slovensku, kde má tradičně svou četnou obec příznivců. Nebylo náhodou, že si je vybrala k hostování na World Tour '97 britská rocková legenda Jethro Tull, jejíž hudba má obdobnou lidovou genezi.

Fleret má nezaměnitelný zvuk. Jeho typickým znakem jsou regionální a lidové kořeny. Projevují se jak v obsazení kapely (housle, fujara, klarinet, flétny, mandolína) tak v jazyce textů, v typických hudebních i pěveckých frázích a v melodice. Fleret těchto prvků využívá naprosto samozřejmě a přesvědčivě.

Lidovými kořeny se ale skupina neomezuje. Mísí je dohromady s rockem, s muzikou, kterou odmala slýchali vedle lidovky naživo na tancovačkách. Tento vliv je opět viditelný jak v nástrojovém obsazení (bicí, elektrické kytary), tak v charakteristickém způsobu zpěvu a struktuře skladeb.

„Muzikantská živočišnost a bezmála dětinská radost z muzicírování vytváří z folkrockové skupiny Fleret originální samorost na naší folkové i rockové scéně,“ lákají organizátoři v pozvánce.

Spolu s Flerety vystoupí na novojičínském Masarykově náměstí také Jarmila Šuláková. Osmdesátiletá legenda valašského folkloru budí nadšení u všech věkových skupin. „Jarmila pravidelně sklízí obrovské ovace například i na Masters of Rock, na olomouckém Beerfestu ji zase posluchači nechtěli pustit z pódia. Je neuvěřitelné, kolik energie v sobě tato opravdová dáma pořád má,“ řekl Regionu hudební publicista Richard Boryna.

Nový Jičín se tak může těšit na flereťácké hity typu Zafúkané a další, stejně jako na tradiční valašské halekačky a capella Jarmily Šulákové, kdy si posluchač užije dobře známé písničky pouze v podání jejího hlasu. Obvykle je ovšem spolu s ní zpívá veškeré obecenstvo.

Flereti s Jarmilou Šulákovou vystoupí na náměstí v Novém Jičíně v pátek 6. srpna od 20 hodin.

-mer-