O Bratrech Ebenech, tedy o Markovi, Petrovi a Kryštofovi, se říká, že jsou nejzvláštnější skupinou v historii české populární hudby. Tři bratři, synové význačného skladatele Petra Ebena a synovci Ilji Hurníka, spolu dlouhou dobu soustavněji nekoncertovali. První album Malé písně do tmy vydali v roce 1984 a dalších jedenáct let trvalo, než vznikl titul Tichá domácnost. Na jejich poslední veleúspěšné album nazvané Já na tom dělám posluchači čekali sedm let.

Co se žánrového zaměření týče, Bratři Ebenové vlastně do žádného hudebního proudu nepatří. Spojení Markovy kytary, Kryštofova klavíru či flétny, Davidova klarinetu a sopránsaxofonu vytváří ojedinělý ebenovský sound. Již koncem sedmdesátých let, kdy Ebeni vstupovali na scénu, se v jejich hudbě proplétaly vlivy klasiky, folku, rocku či jazzu a prvky vytříbeného hudebního humoru. "Hodně jsme poslouchali Franka Zappu, David měl rád jazz, zvláště když pak v patnácti přišel na konzervatoři do styku se spoustou jazzmenů. Nám se v podstatně nestalo, že by jeden poslouchal něco, co ten druhý nesnášel," řekl Marek Eben nedávno v časopise Folk a Country.

Bratři Ebenové jsou nicméně v současnosti velice dobrou značkou, která se rozhodně jen tak neoposlouchá. „Program novojičínského koncertu bude postaven na průřezu dosavadní tvorby, tedy třemi doposud vydanými alby, který doplní několik nových písní, připravovaných pro novou desku, jež by měla vyjít v průběhu letošního roku,“ slibují organizátoři. Kapelu Bratří Ebenů doplní ještě prvotřídní muzikanti Pavel Skála, Jiří Veselý, Jaromír Honzák, a Jiří Zelenka. V novojičínském Beskydském divadle vystoupí společně ve čtvrtek 13. března od 19 hodin. (mer)