Kdo se chtěl dobít pozitivní energií, nesmí si nechat ujít čtvrteční sólové vystoupení Petra Váši, jinak také člena hodně extravagantní skupiny Ty Syčáci, na novojičínské Staré poště. Jeho představení, které je mezi příznivci té spíše alternativnější poezie stále populárnější, jistě stojí za shlédnutí. „Vášův fyzický zpěv vlákal do svých slovních hříček mnohé z procházejících kolem na původně úplně jiný koncert a zapletl je do svých větných sítí tak dokonale, že přídavek si nakonec vytleskalo a vykřičelo mnohem větší publikum, než s jakým svoje výtečné vystoupení začínal,“ vzpomíná jedna z účastnic jeho koncertu, Marie Ovesná. Co Petr Váša dokáže se svým hlasem, slovní zásobou a neskutečnou výdrží dechu, to se jen těžko popisuje. Něco podobného je k vidění opravdu jen málokdy.

Se svým netradičním uměleckým projevem, který nazval fyzické básnictví, také kromě vystoupení pořádá nejrůznější workshopy. V čem tato netradiční poezie spočívá? Jedná se o nevšední kombinaci verbálního a neverbálního projevu, a to i ve smyslu akustiky či vizualizace. Tělo vychází z podvědomého toku myšlenek a jeho projevy po tom vytváří fyziskou báseň. Každopádně se člověk nesmí stydět. „Ke vzniku myšlenky fyzického básnictví skutečně přispěly čtyři múzy – slovo, zvuk, obraz a pohyb,“ potvrzuje v jednom z dřívějších rozhovorů Váša. „Zjišťuji, že nemám problém být tak dlouhou dobu sám na scéně, přece jenom se jedná alespoň ze třiceti procent o improvizaci a tak se leckdy mohu vrátit nebo naopak zastavit u nějakého podnětu. Nejhorší je ovšem chvíle před vystoupením, přesvědčit se a být si jist, že mohu na pódium vůbec přijít,“ dodává.

Skladatel, básník, textař, performer, rocker začínal s akustickou hudbou a propracoval se od ní až k svébytnému projevu, který snad lze vymezit slovy alternativní rock – tak ho prezentovaly na konci 80. let skupiny Z kopce a Ošklid. V 90. letech Váša vystupoval sólově, vytvořil osobitý styl tzv. fyzické poezie, kterou dává upomenout na rituální podstatu slova a zvuku. V roce 2000 založil rockovou skupinu Ty syčáci, která je mj. zajímavá tím, že hraje bez bicích nástrojů.

Na novojičínské Staré poště vystoupí Petr Váša se svým fyzickým básnictvím v sobotu 18. prosince od 18 hodin. (mer)