Po červnu a červenci, nabitými kulturním programem Novojičínského léta, se tento celoprázdninový nejenom hudební festival chystá na poslední dva koncerty před svým vrcholem – Slavnostmi Nového Jičína. Po Jarmile Šulákové a folkrockové kapele Fleret tento pátek trochu zrychlíme.

Pozvání k vystoupení na Masarykově náměstí přijala kapele z moravského severu – uskupení vystupující pod slibným všeříkajícím názvem SilesiJAH AllStars. Vyhraná kapela ze slezsko-polského pomezí má novojičínskému publiku nabídnout zase něco nového a bude vhodným předělem mezi Flerety a současným trendem v podobě neuniformních Toxique.

Rozhodně SilesiJAH AllStars není na moravskoslezském hudebním panství žádným nováčkem. „Její muzikanti debutovali ještě pod názvem Rhizom. Od té doby se jejich hudba posunula k dancehallu a modernímu reggae,“ popisují její projev ve své pozvánce organizátoři.

Kapela po svém znovuzrození přibrala na pomoc mladou raperku a zpěvačku Kentu a velmi zkušeného bubeníka Mojmíra Krochmalného – v současnosti všichni společně zkouší v Těšíně.

Hlavní silou SilesiJAH AllStars jsou v současnosti zkušení hráči a jejich poznávacím znamení pak výrazný projev založený na kontrastu dvojího vokálu. No a samozřejmě precizní rytmika, bez které to ani v tanečním reggae s prvky hip-hopu nejde.

Tříčlenná formace původem z Karviné, Těšína a Bohumína jí má plné pytle. No a po této předgenerálce nás čeká skutečná zkouška na Novojičínské slavnosti a jeden z vrcholů festivalu - příští pátek se předvede na náměstí kapela Toxique a její retropop, souljazz a grooverock.

Na novojičínském náměstí vystoupí v rámci celoprázdninového festivalu Novojičínské léto kapela SilesiJAH AllStars v pátek 13. srpna od 20 hodin.

Michal Merenda