Papuče se dělaly nízké, po kotníky i nad ně. Zpravidla se vyráběly z tenkých nastříhaných proužků, kromě filcových se používaly také hadrové nebo ze sukna. K výrobě stačilo kopyto, na kterém se vytvořila osnova a tou se proplétaly proužky filcu či látky.

"FILCÁKY"

Mnohem více se ale o tomto fenoménu filcových papučí mohou zájemci dozvědět v Muzeu a pamětní síni Sigmunda Freuda v Příboře, kde je k vidění výstava s názvem Makovníky, okravčáky, kocury, brňáky, banďury…“

Pro muže, který spadl z výšky při opravě kostela, letěl do Fulneku vrtulník záchranářů.
Muž spadl z výšky při opravě fulneckého kostela

Vedoucí příborského muzea Václav Michalička uvedl, že oslovili lidi z Příbora i širokého okolí a také díky tomu se podařilo sehnat široké spektrum těchto papučí, další zapůjčily zejména muzejní instituce z Frýdecko-místecka, Vsetínska a dalších míst.. K vidění je ale řada výrobků také přímo z Novojičínska.

RETRO PAPUČE

„Výstava vychází z výzkumů, dokumentace a rekonstrukcí tradičních technologií, kterými se Muzeum Novojičínska již několik let intenzivně zabývá na své pobočce Muzeum a pamětní síň S. Freuda v Příboře. Tento výzkum byl také spojen se sbírkotvornou činností, kdy se podařilo získat několik desítek párů této obuvi nejen z Příbora a nejbližšího okolí, ale i ze širší oblasti severovýchodní a východní Moravy. Jelikož v rámci dané oblasti žije již jen několik posledních lidí ovládajících tuto výrobu,“ sdělil ještě před zahájením výstavy Václav Michalička.

Čistička odpadních vod v Kopřivnici, kde letos začne výstavba nové dosazovací nádrže za 39 milionů korun.
Novojičínsko: SmVak opraví letos vodojemy i zmodernizuje potrubí

K vidění tak jsou papuče třeba z Příbora, Spálova nebo z Rybího, kde v září 2008 ustanovili český rekord v počtu lidí, kteří se sejdou na jednom místě v bandurách. Tenkrát se zástupce pelhřimovské agentury Dobrý den dopočítal 123 párů.

Návštěvníci výstavy si kromě vystavených exponátů papučí mohou prohlédnout také na čem se vyráběly a podobně jako na předchozích výstavách nechybí panely s mnoha dalšími informacemi. Výstav trvá až do 1. června.