Milovníci vážné hudby, zejména pak opery, si již brzy přijdou na své. Kopřivnické kino Puls totiž získalo licenci, díky které bude od října přenášet přímé přenosy světových oper z Metropolitní opery v New Yorku.

Nápad vysílat v Pulsu přímé přenosy z Metropolitní opery se zrodil v hlavě vedoucí kopřivnického kina Radany Korené. „Nápad vzniknul v okamžiku, kdy jsem já sama na přenosy z Metropolitní opery začala jezdit do Ostravy, Olomouce a Zlína a několikrát jsem se na představení z důvodu vyprodání nedostala,“ vysvětlila Korená.

Od myšlenky k realizaci prošel projekt dlouho cestu. Kino totiž muselo nejen získat licenci, ale také potřebné vybavení.

„K tomu, abychom přenosy mohli vůbec vysílat, bylo zapotřebí technické vybavení a zázemí, které jsme v Pulsu donedávna neměli,“ zavzpomínala vedoucí a pokračovala: „Když ale bylo jasné, že na digitalizaci se finance sehnaly a nic jí nebrání, napadlo mě, že by bylo fajn spádové oblasti Novojičínska poskytnout prostor pro operu, respektive pro přenosy z New Yorku.“

Aby kino licenci od společnosti Aerofilm získalo, muselo ve svých promítacích prostorách zajistit nejen digitální zvuk, ale i několik dalších atributů. „K přenosům byl potřebný také výkonný digitální projektor, jenž obraz utáhne, kompletní satelitní zařízení, které je schopno přijmout signály a v neposlední řadě také zvukové převodníky. Prostě záležitosti, které v kinech úplně běžně nebývají, a které budeme mít už od konce srpna,“ vysvětlila Korená.

Další atribut, jenž musel být splněn, by se dal nazvat společenskou úrovní. „Protože jde přeci jen o společenskou událost, byl zde i požadavek na určitou úroveň kina,“ potvrdila Korená a dodala: „Na přenosy totiž lidé chodí oblečeni stejně, jakoby šli do divadla.“

Jak budou přímé přenosy vypadat a na co se bude kino diváky snažit nalákat? „Základem bude určitě atmosféra, podobná té v New Yorku,“ uvedla vedoucí kina a pokračovala: „V době, kdy se v Metropolitní opeře začne zvučit a chystat představení, se u nás v kině bude dít to samé.“

To znamená, že přenos signálu bude kino zajišťovat už tři hodiny před začátkem představení. Protože všechny zvuky budou vyvedeny do promítací kabiny i do samotného sálu, diváci tak již při vstupu uslyší například ladění nástrojů. Další zajímavostí bude obraz, který je podle slov vedoucí kina, pravidelné návštěvnice přenosů, perfektní.

„Vzhledem k tomu, že kamer je po obvodu jeviště hodně, máte jakoby detailní a plastický obraz,“ popsala Korená. „ Z mého pohledu jste tak na tom mnohem lépe, než kdybyste seděli přímo v hledišti Metropolitní opery, protože tam vidíte většinou jen to, co se děje před vámi. Dozadu jeviště už nedohlédnete.

Kdežto v kině máte všechny záběry, které potřebujete, hezky zblízka,“ dodala vzápětí.

Seznam oper, jež bude kino od 9. října promítat, společně s popisem jednotlivých představení a seznamem účinkujících, mezi kterými nechybí světové špičky, najdou zájemci na webových stránkách www.kopřivnice.eu.

Přes vyšší cenu vstupného nemají pracovníci kina strach, že by v době přenosů zelo prázdnotou. „Díky osobním zkušenostem nemám strach, že bychom kino nezaplnili. Ve všech ostatních, kterých je v republice dvanáct nebo třináct, totiž mívají vyprodáno, ať už jde o velká nebo malá města,“ uvedla Korená.

„Navíc, myslím si, že milovníky opery do kina přilákají pompézní kulisy, nákladné kostýmy a skutečnost, že se ti nejlepší zpěváci, hudebníci, dirigenti a mnohdy i tanečníci sejdou na jednom obrovském podiu, prostě to, že uvidí opravdu veliké divadlo,“ uzavřela Korená.