UDG vznikli v roce 1998 v Ústí nad Labem a počátky jejich fungování, jak už to tak bývá, jsou ve znamení mnoha personálních změn. Současný název skupiny je zkratkou původně užívaného slovního spojení Useless demi-Gods vypůjčeného z textů velšských kytarových idolů Manic Street Preachers, avšak dnes, jak sami členové říkají, tyhle tři písmenka už nic konkrétního neznamenají a každý si pod nimi může představit, co chce.
Kapela během své historie neustále koncertuje a postupem času se představila jako předskokan známých souborů Mňága a Ždorp, Vypsaná fiXa, či –123 min. „Živé hraní je pro nás nejdůležitější. U naší hudby jde hlavně o energii, kterou můžeme na koncertě předat s ještě větší intenzitou,“ říká saxofonista kapely Adam Kupera. Že s jevištěm nemá tahle kapela problém, potvrzuje i kritik Richard Boryna: „Oni se dokáží na pódiích výborně pordat, do svého hraní dokáží vrhnout takovou energii a vřelost, že jim mnohé jiné světem protřelé kapely mohou závidět. Tahle muzika nenechá nikoho s příznivým vztahem k poprocku klidným.“
Ani Českomoravskou hudební společnost, zkráceně Čechomor, není třeba nijak zvlášť představovat. Tahle kapela, kterou proslavil především film Rok Ďábla, vrátila české world music a hlavně české veřejnosti zájem o moravskou lidovou písničku v rockovějším zpracování. Právě díky ní se postupně „rehabilitují“ v očích laické veřejnosti nástroje, jako jsou housle, tradiční basa a podobně.
Jejich CD Co sa stalo nové patří k nejlepším albům české hudební scény vůbec. Vrací Čechomory taky ke kořenům. "Všech 15 písní z alba pochází ze sbírek Františka Bartoše, Františka Sušila, jsou tam i slovenské balady, někdy jsme použili původní text, který jsme opatřili naší melodií," vysvětluje na stránkách kapely Karel Holas. V současnosti mají za sebou spolupráci s Divokým Billem a jejich společná píseň Aby to vypadalo hezky stále plní playlisty rozhlasových stanicí.
Přečtěte si také:
Slavnosti Nového Jičína již po patnácté