Jedinečnost akce Česko zpívá koledy je v tom, že ve stejnou chvíli, vždy druhou středu v prosinci daného roku, přesně v 18 hodin na těch místech, která se přihlásila, začnou lidé zpívat známé koledy, všude ve stejném pořadí. V jednom okamžiku tak tutéž koledu zpívají tisíce lidí na různých místech České republiky, a dokonce i mimo ni. Zpívání se už totiž zúčastnili i lidé na Slovensku či v Německu.

Také letos se mohou připojit ke společnému zpívání i ti, kdo z nějakých důvodů nemohou na místo, kde se bude zpívat. Koledy totiž bude hrát v daném pořadí zmíněný partner akce Český rozhlas Ostrava.

Stane se tak ve středu 10. prosince v 18 hodin.

V tu chvíli začne na náměstích a dalších místech také společné zpívání. Loni se ho například v Ostravě, v oblasti Dolních Vítkovic, zúčastnilo na pět tisíc lidí, kterým ve zpěvu vydatně pomohl Jarek Nohavica. Letos slíbil Ostravanům pomoc Martin Chodúr.

NOVOJIČÍNSKO

Několik stovek lidí přišlo loni i předloni na Masarykovo náměstí v Novém Jičíně, kde „držel tón" pěvecký sbor novojičínské ZUŠ Ondrášek a jeho přípravky.

Ondrášek se sbormistrem Josefem Zajíčkem pomůže se zpíváním koled v Novém Jičíně také letos, příjemnou atmosféru si ale budou moci nově vychutnat rovněž lidé ve Frenštátě pod Radhoštěm a v Příboře, kde se k našemu zpívání koled také připojili.

Ve Frenštátě pod Radhoštěm začne zpívání na náměstí Míru už od 17 hodin a postupně se tam představí místní školní soubory a známý a úspěšný soubor tamního gymnázia Garrendo. V 18 hodin začne akce Česko zpívá koledy.

Obdobně to bude vypadat i v Příboře na náměstí Sigmunda Freuda. Tam začne program zhruba půl hodiny před šestou a představí se v něm rovněž děti z tamních základních i mateřských škol a Školní kapela ZŠ Jičínská.

Před několika dny se k našemu společnému zpívání připojil také Domov Hortenzie ve Frenštátě pod Radhoštěm, jehož obyvatelé a personál domova s námi zpívali již loni. I jim jsme proto nechali udělat baňku.

Středa 10. prosince se blíží. Od 18 hodin si postupně společně zazpíváme známé písně Nesem vám noviny, Narodil se Kristus Pán, Půjdem spolu do Betléma, Den přeslavný jest k nám přišel, Pásli ovce Valaši a Vánoce, Vánoce přicházejí.
Kdo má chuť se do originální akce zapojit, může se přihlásit na www.ceskozpivakoledy.cz nebo přímo v redakci Novojičínského deníku.