Pokud jdete na jejich koncert a vůbec netušíte, co vás čeká, můžete se těšit na pořádný šok. Až nečekaně blízká a živá muzika vás postaví na nohy a doslova „rozjuchá". Je v tom valašská energie, cikánský veselý smutek, slovenská melodičnost a zároveň irská rytmika. Je jedno, jestli je šest hodin odpoledne nebo dvě po půlnoci.

Je to už v názvu šestičlenné formace. Slovo Docuku podle slovníku valašského nářečí znamená „honem" nebo „rychle", a tomu odpovídá i značná část repertoáru. Svižné, melodické písničky na pomezí folklóru a bigbítu čerpají z lidového odkazu, především valašského, moravsko - slezského, polského, slovenského či balkánského. Nechybí ani inspirace v cikánských melodiích. O valašských hudebních kořenech samotných hudebníků vypovídají také osobitá aranžmá a vlastní skladby, postavené na fůzi folkloru a rocku nebo milostné balady. „Pokud teď máte strach z nějakého rádoby lidového kočkopsa, můžete být klidní. Narozdíl od mnoha sice dobrých, nicméně přesto tak trochu umělých kapel world music jsou Docuku zcela ryzí. Všichni členové skupiny jsou také mimořádně dobrými muzikanty a valná většina z nich začínala právě folklórem," připomněl pro Region hudební publicista Richard Boryna. Podle něj tito muzikanti přistupují k tradici s náležitým respektem a citlivostí.

Jejich první samostatné CD s názvem Meziříčí způsobilo mezi hudebními odborníky výbuch nadšení. Také bylo hned nominováno na Anděla 2004 v kategorii World Music. Od roku 2010 funguje kapela jako ryze mužská. „Trojici zakládajících členů Jiří Buksa, Roman Vavřík, Karel Mikuš doplnili folklórní hudebníci z regionu, kteří mají hráčské zkušenosti i z jiných hudebních projektů. Violista Dan Pšenica, kontrabasista Pavel Hanuštiak a houslista Kristián Lambert aranžují písně z předchozích dvou alb Docuku pro čistě mužský projev," vysvětlují hudebníci na svých stránkách.

V Štramberku vystoupí folklorbeatoví Docuku v Amfiteátru pod Starou věží v sobotu 30. června od 21 hodin. (mer)