Studénecký Open Air fest se letos koná už popáté, jeho zavedení tady před pěti lety měli na svědomí členové death metalového uskupení Deflorace přímo ze Studénky. „Festival jsme se tady v této oblasti rozhodli udělat už před lety. V roce 2000 se nám to dokonce povedlo, příliš velký úspěch jsme ale neměli. Nápad už tady ale byl, a tak jsme to nakonec udělali přímo ve Studénce,“ vysvětlil nápad tehdy jeden z organizátorů, Pavel Smolan.

Původně se mělo jednat o koncerty českých death metalových kapel. Postupně ale celá akce nabrala mezinárodní charakter a letos se tady představí i hosté z Polska, Rakouska či Slovenska. „Letos jsme dali větší prostor Hard Core stylu. Víme o tom, že tenhle styl je hodně blízký příbuzný hlavnímu stylu našeho festu a doufám, že dorazí co nejvíce jeho fanoušků!“ řekl v pozvánce jeden z organizátorů Petr Vrbica.
Hvězda letošního ročníku je z Polska - a to Hate. „Je to kapela budoucnosti a v tuhle chvíli buďme rádi, že je budeme moci uvidět. Jsem si jistý, že za takové dva až tři roky budou někde úplně jinde,“ poznamenal k ní Vrbica.

Další velké jméno je z Rakouska – notoricky známý Inzest. Ze Slovenska nás navštíví Sanatorium - kapela o jejíž popularitě po celé Evropě se může všem jenom zdát – a českou Grind scénu zastoupí Ingrowing. Kromě nich se v sobotu představí ještě další řada domácích kapel.

Festival se koná v sobotu 23. května od 15.30 hodin na zahradě studéneckého Dělnického domu. (mer)