Už pošesté se sejdou první červencovou sobotu všichni příznivci elektronické muziky na festivalu Mlýnice ve Studénce. Kvalitou si mohou být jisti, za posledních pět let se akce etablovala v respektovanou záležitost v rámci celé severní Moravy. Konat se bude v areálu zahrady Dělnického domu ve Studénce.

Festival je koncipován jako přehlídka elektronické hudby. „Míchá se nám v něm strašně moc stylů, jednotícím prvkem je právě elektronika,“ vysvětlil už u předchozího ročníku zástupce organizátora, Městského kulturního střediska ve Studénce, Lukáš Zavadil. O kvalitách účinkujících je třeba přesvědčit se na vlastní uši, přesto jména hostů mluví sami za sebe.

Velmi zajímavý je už první projekt – polský C. H. District. Jeho autor Miroslaw Matyasik začal tvořit v polovině devadesátých let a jeho jednočlenný projekt spojuje industriální hudbu se současnou inteligentní elektronikou. V roce 2005 vydal album Slides, které mělo za výsledek spoustu koncertů po celé Evropě. Slovensko bude zastupovat ve Studénce zase Foolk. Jednočlenný elektronický projekt Dušana Vanča odstartovalo EP Something Like Jazz, které vyšlo u německých Node Records. Vlastní mu jsou staré jazzové nahrávky i ruch ulice ležící ve středu industriálu, pečlivě naprogramovaná elektronika i volnost živých nástrojů.

Ostatní zmiňme aspoň jmenovitě. Z Luhačovic přijede IDM, glitch, electronic, ambient, atmospheric projekt Zlatomil. Zajímavé bude i ostravské uskupení Sklo s poměrně náročnou hudbou vycházející z industriálních koláží. Ostravskou scénu pak zastoupí Yadel & Flu a velký talent Dizetai. Posledním live projektem je pardubický Fryfex.

Kromě muziky je ale připraven i zajímavý další program. „Do tradiční audiovizální přehlídky se i tento rok zapojí návštěvníci – proběhne zde malování na vinyly, graffiti jam writerů z Ostravy, Studénky a okolí, dále také výstava obrazů a fotek z předchozích ročníků a další překvapení. Novinkou v tomto roce je moderátor - MC Tweety Twizta, který návštěvníky provede širokou škálou hudby a vizuálních vjemů,“ slibuje v pozvánce Zavadil.

Festival elektronické hudby Mlýnice 2010 se chystá v areálu zahrady Dělnického domu ve Studénce v sobotu 3. července od 16 hodin. (mer)