Začalo to v roce 1982 a vždycky to bylo o kytarách, o písničkách a o energii. Kamelot se nedá úplně přesně zatřídit do nějaké žánrové krabičky a je to asi dobře. Právě ta barevnost repertoáru je důležitá. Ani se nechce věřit, že to skládal jeden člověk. Je to také tím, že aranžuje a vymýšlí vždycky celá kapela a tak každá sestava měla trochu jiný zvuk a přístup k muzice. Snad country, ale to jen kdybychom se opravdu snažili. Spojovacím článkem byl vždy jen jeden muž – příjemný Moravák s hlubokým hlasem, Roman Horký.

Ten je autorem textů i hudby. Horký coby textař není básníkem; jde spíše o přímočarého vypravěče, který nehledí na přesnost a neotřelost rýmu. Přesto jeho skladby mají nepopiratelné kouzlo. „Svět má spoustu barev a já se na něj snažím dívat otevřenýma očima patnáctiletého kluka, i když je mi čtyřicet a používám své zkušenosti. Máma mi říkala, že když mé písničky poslouchá, má pocit, že se dívá na Rembrandtovy obrázky. Prý zavře oči a je na místě, o kterém písnička je. Z toho mám radost,“ přiznal Horký.

Kromě něj kapelou prošlo mnoho muzikantů a někteří se mezi sebou ani neznají. Kromě nich s Kamelotem spolupracovali za všechny ty roky výborní muzikanti. Na prvním místě je třeba vzpomenout toho, který natočil s Kamelotem mnoho alb, i když nikdy nebyl kmenovým členem, Petra Vavříka. Z dalších hostů jmenujme například Milana Nytru, Vlastu Redla, Láďu Kerndla, Štěpána Smetáčka, Lenku Slabou, Karla Markytána, Ivo Viktorina, Jiřího Stivína, to vše je však výčet v pravdě jen demonstrativní.

Po třech letech teď Kameloti nové album s názvem Mořská sůl. Hity nabitý tracklist tvoří hlavní část repertoáru celého turné, v jehož rámci se představí taky ve Studénce. Kamelot se rozhodl vytvořit rekord v za sebou jdoucích koncertech – už teď je jich potvrzeno 106 a skupina bude tedy od jara až do léta den co den vystupovat.

Koncert Romana Horkého a jeho brněnské kapely Kamelot se koná v pátek 9. dubna od 18 hodin ve studéneckém Dělnickém domě. Celou hudební akci pořádá místní Městské kulturní středisko. (mer)