Předchozí
1 z 6
Další

Anglický pacient

Prima MAX, 7. 1., 20.00

Anglický pacientAnglický pacientZdroj: se svolením Prima Max

Příběh velké lásky a zrady, zasazený do konce 30. let a do doby druhé světové války, je vyprávěn v několika časových rovinách a v poměrně složité flashbackové struktuře. Těžce zraněný „anglický" pacient (nazývaný tak proto, že byl vytažen z hořícího britského letadla) neví, jak se jmenuje, ani si nic nepamatuje ze své minulosti. Když jsou ostatní ranění převezeni, zůstane znetvořený muž v opuštěném a vyrabovaném klášteře s kanadskou ošetřovatelkou Hanou, která se o něho stará a snaží se s ním komunikovat.

Muž, který o sobě tvrdí, že se jmenuje Lászlo de Almásy, postupně odhaluje události, jež začaly před válkou v Egyptě, kde pracoval pro Královskou geografickou společnost při mapování Sahary. Jeho milostný vztah k manželce kolegy Katharine se prolíná s osudem Hany, která trpí utkvělou představou, že všem blízkým přináší neštěstí. Hrají Ralph Fiennes, Juliette Binocheová, Willem Dafoe, Kristin Scott Thomasová či Colin Firth. Film režiséra Anthonyho Minghelly byl oceněn devíti Oscary.

Zdroj: Youtube

David Bowie: Muž, který změnil svět

ČT art, 5. 1., 21.05

David Bowie, muž, který změnil světDavid Bowie, muž, který změnil světZdroj: se svolením ČT

David Bowie svým vlivem na populární kulturu měnil svět hudby, módy a umělecké integrity. Zatímco jiní umělci zůstávali věrni svému stylu nebo se postupně vyvíjeli, britský rocker se nebál zásadních změn. Svou osobnost či zvuk své hudby neustále přetvářel. Režisérka Sonia Andersonová za pomocí Bowieho archivních rozhovorů, vypovědí jeho spolupracovníků i blízkých přátel a dobových záběrů vykresluje příběh hudebníka, který svou tvorbou přerostl svět rockové hudby.

Zdroj: Youtube

Il Boemo

ČT 1, 5. 1., 20.10

Il BoemoIl BoemoZdroj: se svolením ČT

Šesti Českými lvy oceněný historický velkofilm Il Boemo inspirovaný životem jednoho z nejúspěšnějších hudebních skladatelů 2. poloviny 18. století – Josefa Myslivečka. Příběh popisuje boj pražského rodáka a hudebního skladatele o místo na scéně italské opery, jeho úspěch a usilovnou práci, která ho udržuje na výsluní nejvýznamnějších italských operních domů.

Příběh skicuje i portréty významných osobností, na kterých Myslivečkova kariéra závisela, kterými byli král dvou Sicílií Ferdinand Bourbon, italská aristokracie, operní hvězdy v čele s nejslavnější pěvkyní tehdejší doby Catarinou Gabrielli. Ve vyprávění nechybí ani Myslivečkovo setkání s mladým „krajanem“ Mozartem, který ve svých čtrnácti letech usiluje o stejně úspěšnou kariéru. Režisér Petr Václav obsadil do filmu Vojtěcha Dyka, Elenu Radonicichovou, Karla Rodena i Lenku Vlasákovou.

Zdroj: Youtube

Ulička přízraků

Prima Max, 5.1., 21.55

Ulička přízrakůUlička přízrakůZdroj: se svolením Prima

Ambiciózní podvodník, který začínal jako podřadný pouťový manipulátor, se vypracoval na uznávané médium. Když spojí síly s půvabnou psychiatričkou, ukáže se, že je mnohem nebezpečnější, než on sám. V kriminálním neo-noiru, který Guillermo del Toro natočil podle stejnojmenného románu Williama Lindsaye Greshama, manipuluje Bradley Cooper jako ambiciózní umělec své diváky pomocí vhodně zvolených slov. Jeho filmovou partnerku, psychiatričku, si zahrála Cate Blanchettová, vedle nich uvidíme mimo jiné Toni Collettovou, Willema Dafoea, Richarda Jenkinse a Rooney Maru.

Zdroj: Youtube

Dalibor Janda – oheň, voda, vítr

ČT1, 6. 1., 21.15

Dalibor Janda – oheň, voda, vítrDalibor Janda – oheň, voda, vítrZdroj: se svolením ČT

Zpěvák Dalibor Janda, který je na scéně již více než padesát let, oslavil loni v březnu sedmdesátiny. Jeho nezaměnitelný chraplavý hlas jej vynesl na počátku osmdesátých let na vrchol pop music, víc než deset let pak patřil k nejhranějším i nejprodávanějším interpretům a jeho hity se hrají dodnes. Dokument Dalibor Janda – oheň, voda, vítr sleduje životní cestu chlapce z moravské vesnice Drahotuše, který si i přes nedůvěru okolí nakonec třikrát došel pro Zlatého slavíka. A cesta to nebyla jednoduchá. Od různých zklamání se nakonec dostal do pražského klubu Alhambra, k prvnímu hitu Dívka z prázdné tramvaje a konečně i do hledáčků slavných textařů.

Zdroj: Youtube

Chlapectví

Nova Cinema, 7. 1., 17.05

ChlapectvíChlapectvíZdroj: se svolením Nova

Filmový příběh Chlapectví o dospívání jednoho obyčejného sympatického kluka se natáčel dlouhých dvanáct let. Jmenuje se Mason a po rozvodu rodičů žije se starší sestrou Sam a mámou Olivií. S tátou se ale obě děti pravidelně vídají a mají s ním kamarádský vztah. Taková je Masonova výchozí životní situace, z níž se vydává vstříc pubertě, dospívání a dospělosti. Ve snímku režiséra Richarda Linklatera hrají Patricia Arquettová, Ellar Coltrane, Lorelei Linklaterová, Ethan Hawke a další.

Zdroj: Youtube