Tomáš Kočko a jeho world music není na Novojičínsku ničím novým, vystupovat sem jezdí pravidelně, před několika lety patřil také k hlavním osobnostem Krylonocí. Tentokrát přijede do Frenštátu pod Radhoštěm představit své nové vánoční album Koleda. „Dávné svátky zimního Slunovratu jsou v těsné blízkosti katolických Vánoc. Obě tradice jsou součástí našich dějin a o prolínání těchto dvou tradic je nová deska Tomáše Kočka & Orchestru. Držitel ceny Anděl v kategorii world music za svoje poslední album Poplór se svým Orchestrem tentokrát připravil tematické album a které obsahuje koledy oproštěné od všech komerčních pozlátek a pojaté s pokorou,“ zvou pořadatelé.

Do povědomí širší veřejnosti vstoupil Kočko s recitálem, ve kterém uvedl zhudebněnou poesii valašského básníka Ladislava Nezdařila. Zpopularizoval a pro mnohé objevil valašského barda, který své dílo zasvětil beskydským horám, jejich obyvatelům, zvykům a slavným hrdinům tohoto kraje. Písně na básnické texty Ladislava Nezdařila tvoří podstatnou část Kočkova repertoáru, který už několik let uvádí v hudební formaci Tomáš Kočko & Orchestr.

Druhou významnou částí repertoáru je původní ohlasová tvorba inspirovaná zbojnickou tématikou, zvláště pověstmi a písněmi o Ondrášovi, legendárním hrdinovi beskydských hor. Repertoár doplňují osobité úpravy tradičních písní Moravy. Zvuk kapely je akustický, poučený rockem, world music i jazzem.

Tomáš Kočko & Orchestr vystupovali na mnoha významných festivalech world music v ČR i zahraničí i na festivalech alternativní či rockové hudby. V roce 1999 vyšlo debutové CD Horní chlapci a toto album bylo časopisem FOLK & Country vyhodnoceno jako Debut roku. Za svou tvorbu získal v roce 2006 Anděla za nejlepší world music roku. Další úspěch je bezesporu reprezentace České republiky s albem Poplór na E.B.U. festivalu v irském Corku.

Ve frenštátském Domě kultury představí Tomáš Kočko album Koleda v neděli 20. prosince v 18 hodin. (mer)