Vlasta Třešňák začínal jako muzikant na sklonku 60. let. V roce 1974 však byl zbaven možnosti oficiálně vystupovat. Jeho nekonformnost a především jeho podpis pod Chartou 77 byly pro tehdejší režim natolik nepřijatelné, že byl přinucen Československo opustit a usadit se ve Švédsku.

Vynikající písničkář a člen exilového sdružení Šafrán má za sebou několik kvalitních desek. Jeho Zeměměřič a Koh-i-noor vyšly původně ve Švédsku, u nás bylo vydání jeho desek myslitelné teprve po roce 1989. Jeho třetí počin s názvem Třešňák-Korman-Koller: Koláž (1995) je umělecky možná to nejcennější, co u nás kdy v tomto žánru vzniklo. Album je zajímavé spojením tradičního Třešňákova písničkářského projevu a barvitého jazzově laděného doprovodu rodinného tria Kormanových s tentokrát na bubny hrajícím Davidem Kollerem z Lucie, který desku ostatně produkoval.

V roce 2005 dal Třešňák se svou kapelou dohromady album s názvem Inventura. To mnoho hudebních recenzentů okamžitě označilo za překvapení roku. Dvanáct nových, dosud nenahraných skladeb nám bylo z ničeho nic předloženo v podobě připomínající Dylanův skok od kytary k rockové kapele.

Třešňák se stále věnuje i malování. Na sklonku loňského roku vydal publikaci s obrazy svých oblíbených historických osobností nazvanou 49 + 1, nyní chystá dvě výstavy. "Jelikož jsem nějaké obrazy prodal, tak rychle maluju, abych měl čím zaplnit zdi v galeriích. Ale nedělám to jen kvůli tomu, mě to baví a uklidňuje. Malování je moje terapie," říká o své další umělecké aktivitě.

Na novojičínské Staré poště vystoupí v Hudební kavárně Třešňák tento čtvrtek 11. prosince. „Chystá u nás koncert s povídání o životě,“ potvrdil pro Region kavárník Karel Kanár.Třešňákův koncert začíná v 19. hodin. (mer)