Pro Vladimíru Gajdošovou z Krnova není problém nakreslit portrét černého psa na černém papíře tak, aby byl realističtější než na fotografii. Nad dokonalými bublinami a grimasami na jejích obrazech žasnou laici i výtvarní pedagogové. Její schopnost zachytit kresbou tvář libovolného věku je fascinující. Anatomická přesnost tváře je přitom pouhý základ pro zobrazení celé škály emocí či šklebů.

Je to neuvěřitelné, ale Vladimíra Gajdošová je samouk. Kresbu nikdy nestudovala, a dokonce ani nenavštěvovala výtvarný obor v umělecké škole. Pracuje jako odborná referentka a manažerka kvality v centrální laboratoři krnovské nemocnice.

Ilustrační foto.
Do vodárenské infrastruktury v kraji poputuje v roce 2020 rekordní částka

Se samostudiem kresby začala před osmnácti lety. Vzhledem k tomu, jaké dosáhla úrovně, se nechce věřit ani tomu, že doma v Krnově uspořádala teprve duhou soubornou výstavu, přestože už dlouho je známou a vyhledávanou portrétistkou. Její práce dělají radost lidem po celé republice a také v dalších zemích Evropy i v USA.

Vladimíra Gajdošová kresbu nikdy nestudovala, a přesto její techniku obdivují laici i výtvarní pedagogové. Dokáže nakreslit černého psa na černém pozadí, bublinu i realistické portréty plné emocí a grimas.Zdroj: Deník / František Kuba

A jak ji vlastně napadlo přijmout výzvu kreslení na černém papíře a proniknout do světa obráceného vnímání negativu a pozitivu? Jednoduše. Jednou jí došel bílý karton, tak zkusila svůj nápad realizovat na černém.

Kdo nestihl vernisáž, má na krnovskou výstavu Vladimíry Gajdošové už jen dvě hodiny. Bude přístupná v hlavní budově Základní umělecké školy na krnovském náměstí v pátek 22. listopadu od 17 do 19 hodin.

Ilustrační foto.
Výtvarná soutěž „Barevný podzim“
Myslivci na Bruntálsku dbají na zachovávání tradic, letos uspořádali čtyři svatohubertské mše. Vyvrcholením bude reprezentační myslivecký ples v lednu příštího roku.
Myslivecký rok vyvrcholí mysliveckým plesem