Už tento pátek 6. února vše uvede v novojičínském Artefaktu od 20 hodin snímek Farma zvířat. V pořadí již druhá filmová adaptace slavného románu George Orwella, geniální politické satiry, jež dokonale ilustruje mechanismy totalitních systémů. Všechna zvířata jsou si rovna, aneb dvě nohy špatné, čtyři nohy dobré. To jsou základní teze animalismu, který na Jonesově farmě formuloval vepř nazývaný Major. A protože život pod věčně opilým farmářem není zrovna žádný med, zvířata vedená čuníky Napoleonem a Snížkem se vzbouří a Jonese vyženou, aby si na farmě vládla sama podle Majorových pravidel. Určitou dobu to skutečně funguje. Farma se pro všechna zvířata stává oázou klidu a pohody. Za nějaký čas se jim však revoluce poněkud vymkne z "rukou".

První filmová verze, kterou natočil v roce 1955 John Halas, měla podobu kresleného filmu. Druhá, již hraná verze, vznikla přímo pro televizní obrazovky o čtyřiačtyřicet let později (1999). Zvláštní efekty jsou dílem firmy Jima Hensona Creature Shop.

Druhý snímek, Sedm samurajů, zamíří do Artefaktu ve stejný čas o den později. A nápaditě připomíná slavný western Sedm statečný. Aby ne, je totiž jeho předlohou. Malou vesničku už několik měsíců terorizují banditi, kradoucí obyvatelům skromnou úrodu, jenž je jediným zdrojem jejich příjmů. Nebohým vesničanům se nakonec podaří přemluvit zkušeného samuraje, aby se za ně postavil. Ten za jejich úspory najme šest dalších bojovníků a těchto sedm statečných mužů se vydá do vesnice, aby se postavili několikanásobné přesile ze strany dobře vyzbrojených banditů.Jsou však úmysly všech sedmi mužů čisté? Rozhodující bitva se kvapem blíží.

Podstatou Projektu 100, který přinese zmíněné dva snímky do Artefaktu, je již od roku 1995 každoroční distribuce 10 mimořádně kvalitních a oceňovaných filmů formou putovní přehlídky ve vybraných kinech a v limitovaném termínu - od poloviny ledna do konce května. Také letos se do akce zapojí novojičínský Biograf pro náročnějšího diváka Artefakt. Cílem projektu má být seznámení s kvalitní filmovou tvorbou, která se kvůli mainstreamové distribuci k českému divákovi leckdy vůbec nedostane. „Také bychom rádi prohlubovali tradici putovních filmových festivalů, přehlídka Projekt 100 už podpořila vznik obdobných projektů,“ vysvětlují organizátoři na svých stránkách. (mer)