Zámek v Bílovci se stane na pět týdnů útočištěm pro ochotnické soubory z širokého okolí. Už v pátek totiž začíná divadelní festival O Fous, tedy Odřivousův festival ochotnických uměleckých souborů. V samotném Bílovci existuje ochotnický soubor už přes deset let a účastní se množství přehlídek. „Festival jsme chtěli uspořádat už loni, když jsme slavili deset let, ale bohužel to nevyšlo. Poté jsme během Vánoc vystupovali na zámku, a tam jsme se domluvili s panem Valešem, kastelánem zámku, že bychom mohli zámek tímto způsobem oživit a udělat zde festival," vysvětlila jedna z organizátorek akce, Jindřiška Mlčůchová, umělecká vedoucí souboru Odřivous v Bílovci. Slovo dalo slovo a začalo se s přípravami. Sama vedoucí souboru však přiznává, že jsou zvědaví na výsledky. „Zámek samozřejmě není uzpůsoben podobným akcím, ale za zkoušku to určitě stojí," dodala vzápětí.

Dnes v 17 hodin zahájí festival čestná salva královského pluku č. 29 Laudon a poté už přebírají žezlo ochotníci z Bílovce s hrou Zdeňka Kuchty Právo první noci. Tato hra se dokonce nyní hraje v Českém Krumlově na otočném jevišti. Další pátek, 1. června, v tutéž dobu se představí ochotníci Divadla Pod Věží ze Štramberku v areálu letního kina a divákům předvedou operetu Rudolfa Piskáčka Perly panny Serafinky. O týden později vystoupí Barani z Těškovic s Manželskými šarvátkami a po nich přijde na řadu divadlo U Lípy z Ostravy-Zábřehu. Do Bílovce přijelo s detektivkou Vražda sexem. Jako poslední vystoupí opět ochotníci Odřivousu, tentokrát s Bílou paní, rovněž z pera Zdeňka Kuchty.

Vstupné na akci je dobrovolné. „Náklady na festival jsou hrazeny z finančních prostředků města Bílovce nepřesáhnou částku třicet tisíc korun," podotkla Marie Velká z odboru kultury a školství bílovické radnice.