Lucie Redlová už v Novém Jičíně několikrát vystupovala. Písničkářka z Valašského Meziříčí hraje své písně s kytarou či mandolínou. Na společných koncertech vystupovala například s Jamesem Harriesem či Žambochy, kterým hostuje i na jejich první desce. Kromě sólového vystupování hraje také s kapelou Docuku. V Novém Jičíně Redlovou doprovodí skupina Garde. „Jde v prvé řadě o kapelu, která hraje moje autorské písničky. Garde tvoří kytarista Martin Knor z Mňágy, baskytarista Ivan Trpík a hráč na bicí Milan Kratochvíl,“ prozradila už dříve pro Deník Redlová. Základem jejich repertoáru jsou tedy písničky z alb Redlové, přičemž některé písně může odehrát i Lucie sama.

Daniel Salontay a jeho souputnice Shina alias Longital jsou zase špičkou elektronického písničkářství Slovenska. Muzikanti, kteří spolupracovali třeba s Hansardem a Irglovou, spoluodehráli stovky koncertů a našli si příznivce nejen na Slovensku a v Čechách, ale také v Irsku, Polsku a dalších zemích. „Jejich složení je příslovečně prosté - kytara, baskytara a neživý člen laptop. Skladby kapely Longital se vyznačují silným pocitem a osobní výpovědí, zabalené do nezvyklého hávu,“ lákají v pozvánce do Galerky organizátoři z Městského kulturního střediska v Novém Jičíně.

Hudba Daniela Salontaye a Shiny je silná, léčivá a srozumitelná. Elektronické písničkářství s jakoby přivřenýma očima: ještě ne sen, ale už ne ani bdělá realita. Texty ve slovenštině přinášejí poetiku z cest a z kopce Longital nad Dunajem, kde Dano a Shina žijí a tvoří.   Longital je nezaměnitelný i díky Danově virtuózní hře smyčcem na kytaru a využití v našich končinách nevídaného hudebního nástroje – dotykové obrazovky Lemur Jazz Mutant.

V novojičínském hudebním klubu Galerka na Staré poště vystoupí Lucka Redlová s Garde a kapela Longital v pátek 20. dubna od 20 hodin. (mer)