Behind the Door vznikla v roce 2004 spojením muzikantů ze dvou těles Základní umělecké školy ve Frýdku-Místku, a to z Šuba Duba Bandu a Junior Quintetu, kde všichni její muzikanti přičichli k jazzu a dalším hudebním stylům. První koncert se uskutečnil v prosinci 2004 v rámci 1.Stolařského Jamu a od té doby vystupuje Behind the door po klubech v rámci Moravskoslezského kraje.

Na jaře 2007 hráli live koncert pro Český rozhlas Ostrava. V srpnu loňského roku nahráli mladí muzikanti CD s názvem Dej si gispirín, které před půlrokem i úspěšně pokřtili. Začátkem září absolvovali zájezd do pobaltských republik, kde jsme si zahráli ve Vilniusu, Rize, Tallinu, Helsinkách a Mikkelli.

Při prvním pohledu Behind the door překvapí svým věkovým průměrem, který je na jakýsi nastavený standard v jazz klubu poměrně nízký. „V těchto mladých muzikantech se ale skrývá nespoutaná energie a chuť do hraní jazzu, který občas sklouzne až do funky nebo latiny. Dobře sehraná parta mladých muzikantů, která určitě nepohorší žádného jazzmana,“ potvrdili ale v pozvánce organizátoři z novojičínského Městského kulturního střediska.

Behind the door vystoupí v Galerce v rámci Jazzového klubu. Ten už v různých obměnách funguje pod záštitou Městského kulturního střediska v Novém Jičíně čtvrtým rokem a uvádí zajímavé jazzové, nebo jazzu příbuzné hudební projekty. „Náš klub spočívá na pevných základech fenoménu dvacátého století – jazzu, který získal u lidí všech vrstev oblibu nejen jako hudba k tanci a také ovlivnil tvorbu skladatelů tzv. vážné hudby, například Stravinského či Gershwina. Jazz je jedinečným projevem svobodné muziky, proto jej také minulý režim všemožně omezoval,“ napsal k projektu Jazzového klubu jeden z jeho autorů Alois Válek.

Behind the door vystoupí v klubu Galerka na novojičínské Staré poště tento pátek 29. května od 20 hodin. (mer)