Když se v roce 1977 sešli pošťák Michal Němec, matematik analytik Ingo Bellmann a herec Ivan Podobský, nikdo si ani nedovedl představit, co z jejich projektu Jablkoň nakonec vzejde. „Své koncertní začátky si Jablkoň odbyla na Pražských jazzových dnech ve sportovní hale na Folimance, v divadélku v Nerudovce, na Valašském špalíčku a na různých dalších akcích, kde příliš nezáleželo na žánrovém škatulkování, neboť Jablkoň byla nezařaditelná,“ připomněl pro Region Hudební publicista Richard Boryna. Posléze však této zvláštní hudbě přicházeli na chuť také folkaři a tak došlo i na Portu, Prázdniny v Telči, Moravské folkové léto, Lipnici a spousty dalších festivalů a klubů.
Koncem osmdesátých let se Jablkoň objevovala především mezi písničkáři či folkovými a trempskými skupinami a příležitostně i mezi jazzmany či rockery. Originální a nezaměnitelný styl ji brzy začal otevírat dveře koncertních sálů v republice a po roce 1989 také v zahraničí, vždyť svého času byla kapela více doma v Holandsku, Belgii a Německu. Poznávání a zrání let osmdesátých vyvrcholilo pro skupinu vydáním legendárního alba Devátá vlna.
Dalším vrcholem byly koncerty na festivalech v dánském Skagenu a Roskilde, kde se Jablkoň potkala s Bulatem Okudžavou, ale také s hvězdami Suzanne Vega, Joe Cockerem, Gipsy Kings, Pere Ubu a spoustou dalších muzikantů.
Od té doby vypracovala Jablkoň spoustu projektů a vydala několik CD, některé více „jablkoňoidní“, jiné méně. Určitě si také vypracovalo pověst kultu. Uskupení hravých rytmických kouzelníků nejrůznějších perkusí, podporovaných krátkými štěky dechů a spoustu originálních nápadů jak v hudbě, tak v textech, má dnes své přívržence mezi téměř všemi věkovými skupinami.
V loňském roce se Jablkoň rozhodla vydat vánoční album. V rekordním čase zkomponovala, natočila a vydala CD Hovada boží. Navázala také spolupráci s Brněnskou filharmonii a Hradeckým symfonickým orchestrem. S koncertem teď přijede také do Kopřivnice. Koncert v kopřivnickém kině Puls ve středu 17. září začíná o půl osmé večer. (mer)