Kapelu BG Cwrkot založili bratři Petr a Pavel Brandejsovi v roce 1989. Cwrkot byl pokračováním kapely Bukanýři, která hrála zhruba od roku 1984 a věnovala se převážně trampským a vodáckým písničkám, popř. tzv. trampgrassu. V Bukanýrech hráli všichni zakládající členové Cwrkotu kromě Honzy Lžičaře, který sbíral zkušenosti v bigbeatových kapelách na Rychnovsku.

Cwrkot se od začátku orientoval na bluegrass, zpočátku se hrály zejména písničky tehdejších hvězd české scény, postupně, zejména po příchodu Milana Leppelta, se začínají kopírovat zámořské vzory, především pak kapely, které stály u zrodu bluegrassu v USA a hrály tedy to, čemu se dnes říká tradiční nebo také dřevní bluegrass. Je jen logické, že se za tu dobu vystřídala v sestavě Cwrkotu celá řada muzikantů, z nichž řada dnes patří mezi špičky naší bluegrassové scény. Připomeňme si některé z nich.

Cwrkot odehrál na bezpočet festivalů , koncertů a country bálů v Čechách, na Moravě i Slovensku. Do zahraničí se kapela dostala poprvé v roce 1992, kdy vystupovala v Nashville Country Clubu Hannover a téhož roku získala třítýdenní angažmá v Go West klubu hotelu Hirschen Curych. V posledních několika letech hraje velmi často v Holandsku a Norsku.

V Čechách je posledních zhruba 15 let pravidelným účastníkem festivalu Banjo Jamboree, mohli jste ho slyšet i na řadě dalších větších či menších akcí a nepočetném množství dalších, většinou klubových akcích spojených s bluegrassem.

V novojičínském Beskydském divadle vystoupí v rámci novojičínské bluegrassové dílny. „I proto se u nás se představí v neopakovatelné kombinaci s lektory bluegrassové dílny, kteří patří do evropské špičky tohoto žánru. Chybět nebudou Honza Máca na mandolínu, kytarista Tomáš Dvořák, zpěvák Jirka Mach a další,“ připomněla Alena Svobodová z novojičínského Beskydského divadla.

V Novém Jičíně vystoupí BG Cwrkot v sobotu 5. března od 19 hodin. (mer)