Pětatřicetiletý přirozený melodik s hlasem Buckleyovské naléhavosti je muzikant, skladatel a textař eklektického talentu. Původně jazzový tenorsaxofonista s pozdější praxí garážového rockera, zpěváka kelt-punkové skupiny i folkového písničkáře, svůj projev plně opírá o nevšední improvizační schopnost. „V jeho expresivním projevu najdete velice silné okamžiky. Od tklivých pasážích v piánu po srdcervoucí výkřiky v nejvyšších polohách,“ popisuje Boryna a dodává: „Jeho vystoupení je vůbec zážitek. Je velmi vtipný a kouzelný je jeho komentář programu neotřelou češtinou. Přestože je cizinec, dokáže si v češtině vychutnat některé zábavné významové nuance.“ Kromě instrumentálního umu se Harries může pochlubit také “zlatým hlasem” a jeho hudba zní například podle reportéra německé verze časopisu Rolling Stone jako “zvláštní směsice čehosi mezi Jeffem Buckleym a Oasis”. Ona směs zvuků je pravděpodobně obrazem mnoha Jamesových hudebních vlivů.

To, že do Kopřivnice tentokrát přijede něco opravdu mimořádného, potvrdil pro Region i hudební publicista Richard Boryna: „James Harries je opravdu špičkový muzikant, známý po celé Evropě a britských ostrovech. Celý rok tráví na cestách mezi Frankfurtem, Londýnem, Paříží a Valašským Meziříčím.“ K Valašsku si rodák z Manchesteru udržuje dlouhodobě pozitivní vztah. „Táhne jej sem věrné a osobité publikum, které si zde vytvořil, pravidelně se účastní festivalu Valašský špalíček a spolupracuje i s místní muzikantkou Lucií Redlovou,“ vysvětlil Boryna.

Harries spolupracuje s celou řadou českých hudebních hvězd. Znamenitě si při živém nahrávání alba porozuměl s Emilem Viklickým, jenž ve světě patří k nejznámějším českým hudebníkům i s laureátem mnoha prestižních interpretačních cen Petrem Dvorským. V Novém Jičíně jej doprovodí místní Njumen - osobitý písničkář z Kopřivnice. „Ten hraje a zpívá vlastní barevné písně o světě, snech a taky trochu o lásce. Svůj styl nazývá Nju-folk. Ne proto, že je nový, ale proto, že je svůj,“ představili jej organizátoři koncertu z novojičínského Městského kulturního střediska.

V novojičínské Galerce na Staré poště vystoupí James Harries v pátek 11. února od 19 hodin. (mer)