Netradiční upírský horor se odehrává na ponurém švédském sídlišti. Tady žije outsiderský hrdina Oskar a sem se přistěhuje nový soused s dcerou Eli. Dvě zvláštní děti se sblíží a Oskar zjistí, že jeho kamarádka je upírka. Oskar se těžko rozhoduje, jestli se s podivnou dívkou dál přátelit - něco ho k ní ale stále osudově táhne.

Film byl natočen podle bestselleru Johna Ajvida Lindqvista a blízký je například potemnělým snímkům Roye Anderssona. Hrůzostrašná pohádka plyne v pomalém tempu a dodržuje pravidla upírského žánru - jen vztah Eli a Oskara je s ohledem na jejich věk platoničtější, i když stejně jako řada jiných upírských filmů je i tenhle hrůzostrašně a až chorobně romantický. Přitom je ale zvláštně chladný - nejen díky skvostným hereckým výkonům dětských představitelů a tomu, že se odehrává na sídlišti pokrytém sněhem. Film podmanivý, sugestivní a ponuře krásný, krvavý, jitřivý a zneklidňující - přesně takový, jaké má skutečné filmové umění být.

Román Ať vejde ten pravý byl poprvé vydán ve Švédsku v roce 2004. Kniha s neobyčejnou směsí prvku romance, hororu a atmosféry předměstí byla výborně přijata a brzy obsadila přední příčky žebříčku nejprodávanějších knih. Autor knihy John Ajvide Lindqvist je bývalý stand-up comedian, kouzelník a autor televizních scénářů.

A filmové zpracování v podání režiséra Tomase Alfredsona si s atmosférou předlohy nijak nezadá. „Věřím, že je to zábavný film, schopný zaujmout široké publikum bez toho, aby byl plochý nebo vypočítavý. Také věřím, že jeho nepochybná „švédskost“ mu dává velkou příležitost pro mezinárodní úspěch,“ nechal se slyšet režisér.

Snímek Ať vejde ten pravý promítne novojičínský Biograf Artefakt v sobotu 26. prosince od 20 hodin. (mer)