Pavel Rybka patří mezi velké talenty české hry na klavír. Po absolvování akademie v roce 1994 nastoupil jako učitel hudby na ZUŠ v Ostravě-Mariánských Horách. Od roku 1998 zároveň působí na Janáčkově konzervatoři v Ostravě, kde vyučuje hru na varhany.

Vedle své pedagogické činnosti se zároveň věnuje činnosti koncertní. Provádí sólové varhanní recitály jak v České republice, tak například v Polsku a jiných zemích. Umělecky spolupracuje s Janáčkovou filharmonií Ostrava a dalšími uměleckými tělesy a institucemi. Není to tak dávno, co jsme jeho hru mohli slyšet například na oderských pravidelných Festivalech duchovní a varhanní hudby.

Co se týká repertoáru, můžeme se v kostele svatého Mikuláše těšit na slavná díla. „Připraveny budou skladby z děl Johanna Sebastiana Bacha, Gabriela Pierné, Jana Křtitele Kuchaře, Camilla Saint-Saënse a Charlese Marii Widera," prozradili organizátoři sobotního bíloveckého koncertu na svých internetových stránkách. Rybku bude na violoncello doprovázet Terezie Kovalová.

Mladičká hudebnice kromě výborné hry na klasický nástroj rovněž zpívá v kapele Republic of Two, navíc také spolupracuje s ostravskou zpěvačkou a textařkou Vladivojnou La Chiou.

Koncert Pavla Rybky a Terezie Kovalové se koná v bíloveckém kostele svatého Mikuláše v sobotu 9. listopadu od 14.30 hodin.

Michal Merenda