V měsíci květnu ovládnou Výstavní síň Albína Poláška opět fotografie. Tentokrát bude k vidění černobílý cyklus fotografií Dalibora Bednáře. „Bednářovy fotografie dokumentují osobní a sportovní život naší přední lukostřelkyně Markéty Sidkové, která je od svých 13 let v důsledku zákeřné nemoci upoutána na invalidní vozík. Dalibora Bednáře osudy Markéty natolik zaujaly, že začal fotograficky dokumentovat její každodenní život," vysvětlila organizátorka expozice Zuzana Kalinová z Městského kulturního střediska ve Frenštátě pod Radhoštěm.

Čeká tak na nás rozsáhlý fotografický cyklus lakonický nazvaný Markéta, zachycující dívku nejen v plném soustředění při trénincích, okamžiky plné dramatického napětí při závodech v lukostřelbě, ale také v běžných denních situacích, jaké prožívá kdokoliv z nás. Avšak s tím rozdílem, že Markétin svět je přece jenom třeba vnímat trochu jiným úhlem pohledu, což se citlivému oku Dalibora Bednáře nepochybně daří. „I proto zcela záměrně instaluje své snímky nikoliv ve výši očí návštěvníků výstavní síně, ale ve výši očí člověka na invalidním vozíku," doplnila Kalinová.

Dalibor Bednář se narodil v roce 1960 v Opavě, žije a pracuje v Ostravě, v zaměstnání se živí jako technik, fotografii má jako koníčka. Poprvé vzal fotoaparát do ruky v osmnácti, po odmlce na počátku devadesátých let se k fotce znovu vrátil. Obdivuje klasický přístup k fotografii s důrazem na černobílý proces. Zajímá se o městskou architekturu a vztahy lidí, kteří v ní žijí a spolu ji utvářejí, věnuje se také portrétu a aktu. Jeho frenštátská výstava potrvá ve Výstavní síni Albína Poláška do konce května. (mer)