Mezi stálé spolupracovníky Těšínského divadla patří scénárista Petr Markov a skladatel Zdeněk Barták. Tentokrát napsali pro naše divadlo muzikál na motivy románu Julese Vernea

Cesta kolem světa za osmdesát dní. Markov je zkušený autor a některé motivy Verneova románu zpracoval po svém a Barták scénář obohatil podmanivou hudbou. „První verze Cesty kolem světa vznikla pro Polskou scénu Těšínského divadla, takže sice máme za sebou už dvě nastudování, ale jedno je v polštině a druhé ve slovenštině. S Romanem Meluzínem jsme se domluvili, že půjdeme trochu jinou cestou, takže se zasáhlo jak do libreta, které textově upravil on, tak do hudby. Já jsem připsal asi deset nových čísel a upravil ta stávající, čímž se tento titul posunul ještě více do muzikálové roviny. Odhadem z jedné třetiny se jedná o nové dílo, oproti původní verzi dramatičtější,“ popsal vznik dík pro server Musical – opereta sám Barták.

Cesta kolem světa za 80 dní je jedním z nejúspěšnějších románů cyklu Podivuhodné cesty Juliase Verna. Když se autora ptali, jak přišel na myšlenku napsat tento román, vypravoval, že jednou – bylo to v roce 1871 – kráčel pařížskými ulicemi a náhodou si všiml velkého plakátu Cookovy cestovní kanceláře, který lákal na cestu kolem světa. Vernea okamžitě napadlo – to by byl námět na román. A tak se zrodil Phileas Fogg a jeho společník Passepartout. Román by uveřejňován na pokračování v časopise Temps. Byl o něj takový zájem, že dopisovatelé velkých amerických novin, kteří působili v Paříži, denně telegrafovali svým novinám do Ameriky nejnovější zážitky Philease Fogga. Jak si s ním poradili moravští autoři uvidíme ve frenštátském kině.

Představení Cesta kolem světa za 80 dní nabídne frenštátské kino svým fanouškům v pátek 27. května od 19 hodin. (mer)