Moravský komorní sbor, který bude tuto neděli vystupovat ve studéneckém Kostele sv. Bartoloměje, vznikl na počátku roku 1998 a navazuje na bohaté tradice sborového zpěvu ostravského regionu i na profesionální uměleckou úroveň Ostravského filharmonického sboru.

V současnosti jde o smíšené pěvecké těleso, jehož čtyřicetičlenný základ tvoří renomovaní zpěváci z profesionálních souborů a poloprofesionálních sdružení. „Soubor se zaměřuje nejen na provádění klasických koncertních sborových skladeb, oratorií, mší, pašijí, kantátových cyklů našich a zahraničních autorů, ale i na úpravy lidových písní a spirituálů,“ vysvětlují jeho členové na internetových stránkách Svatováclavského hudebního festivalu. Kromě vlastních vystoupení, která se nejčastěji uskutečňují na teritoriu Moravy, se podílel či bude podílet na významných koncertních akcích, například Janáčkův máj, Janáčkovy Hukvaldy, Concentus Moravice.

Uměleckým vedoucím Moravského komorního sboru je docent Lubomír Mátl, který dlouhá léta působil jako sbormistr Filharmonického sboru v Bratislavě; a Ostravě, ale také jako hlavní sbormistr Pražského filharmonického sboru při České filharmonii. Spolupracoval s významnými dirigenty a pravidelně nahrává pro velké gramofonové společnosti a také pro tuzemské a zahraniční rozhlasové stanice.

Na festivalu Concentus Moraviae v červenci 1998 v Bystřici nad Pernštejnem zazněla v provedení Moravského kulturního sboru v české premiéře Apotheosa této země, skladba současného autora Karla Husy, žijícího v USA. Ve spolupráci s agenturou GEM.ART natočil soubor sbory pro muzikál na ledě Mrazík, záznam z této spolupráce je na stejnojmenném cédéčku.

Ve studéneckém Kostele sv. Bartoloměje vystoupí Moravský komorní sbor v neděli 5. dubna od 17 hodin. (mer)