Pouze tři města v České republice se mohou pyšnit tím, že jsou domovem tamburašského souboru. Jedním z nich je i Studénka na Novojičínsku, kde sídlí soubor Richarda Gelnara s názvem Brač. Jeho hudba, která se zcela opírá o tradiční jadranský nástroj tamburu a jí příbuzné instrumenty, je jinak v našich zemích něco zcela ojedinělého. Tento pátek vystoupí se svým tradičním Novoročním koncertem ve studéneckém Dělnickém domě s dirigentem Miloslavem Grohmannem.

Kořeny souboru ve Studénce sahají do historie už bezmála stoleté. „Začátky tohoto souboru jsou skromné, ale svým způsobem přece jen pozoruhodné, neboť podnět zrodu vznikl daleko za hranicemi naší země. Bylo to někdy před první světovou válkou ve vzdálené Bosně a Hercegovině, odkud se v roce 1913 vrátil ze tříleté vojenské služby v někdejší rakousko-uherské armádě studénecký rodák Rudolf Langer, Ze svého nedobrovolného vojenského pobytu v této zemi si přivezl nejenom lásku k tamější hudbě, ale i hudební nástroje, jež tehdy vzbudily mezi studéneckou mládeží mimořádný zájem,“ připomínají na stránkách orchestru jeho členové.

V roce 1990 měl Brač poprvé změřit své kvality na 1. ročníku Festivalu drnkacích souborů v Praze. Ve své kategorii obsadil 1. místo a sklidil uznání nejen u publika, ale i odborné poroty. K největším úspěchům však patří 2. místo na festivalu tamburašské hudby v chorvatském Osjeku (1998), které obsadil v konkurenci 35 souborů z celé Evropy.

Tamburašský souborem Brač vystoupí ve studéneckém Dělnickém domě s novoročním koncertem v pátek 9. ledna od 18 hodin. (mer)