Výstava je koncipovaná jako výbor z díla zahrnuje obrazy laděné abstraktněji i krajinomalby z oblasti Poodří. „Nesoustředím se na jediný projev, žánr nebo techniku. Inspiruje mě příroda, četba a vlastně cokoliv kolem,“ řekl už dříve pro Region Valchář s tím, že se snaží odhalovat nové pohledy.“ V loňském roce si jeho umění mohli prohlédnout například návštěvníci novojičínské kavárny na Staré poště.

Valchář se výtvarné tvorbě věnuje profesionálně už přes čtyři desetiletí. Na dráhu umělce nastoupil hned po dokončení Umělecko průmyslové školy v Uherském Hradišti. „Bez problémů jsem zapadl do kolektivu mnohem mladších spolužáků, říkali mi dědo,“ připomněl malíř.
Valchář je tím, pro co se hodí označení regionální malíř. Inspiraci mu přináší nejen krajina, ve které žije, ale i její dějiny a osobnosti. Přede všemi Komenský. „Učitel národů hlavně uměl učit, sám se to naučil v přírodě. A pomocí jí učil další. Své žáky chtěl vrátit k přírodě, ke Stvořiteli,“ podotkl Valchář.

Výstava v Rodném domě J. G. Mendela v Hynčicích – Vražném potrvá do konce prázdnin a malíř všechna svá vystavená díla nabídl k prodeji. (mer)