Tvoří jej trojice muzikantů Syřané Marwan Alsolaiman a Haithman Farag s Libanoncem Mouinem Abu Chahinem, žijícími v současné době v České republice. Přivezou s sebou ještě hostující zpěvačku jako překvapení pro posluchače. Jejich repertoár je rozmanitý, lze jej však definovat jako originální arabskou hudbu, do níž nezasáhly žádné vnější vlivy. Hrají na tradiční arabské nástroje.

Marwan Alsolaiman se vedle hudby věnuje také překladům poezie a prózy do arabštiny. Součástí koncertu skupiny Ziriab na Hukvaldech, nazvaného Traditional Arabic Loves Songs, je prezentace arabského překladu satirické knihy dvou ostravských autorů prozaika Miroslava Sehnala a básníka Břetislava Uhláře nazvané Hodinu pod drnem. Knihu jak známo „popábili" oba autoři letos koncem března v Káhiře, kde se s úspěchem prodává. Kniha vyšla také v polském překladu u našich severních sousedů.

Yolla Khalifé

Na tento koncert navazuje v 19 hodin v zámku ve Frýdku-Místku vystoupení libanonské zpěvačky Yolly Khalifé s makedonským hudebním uskupením Al Makedonia. Známá vokalistka arabských lidových, popových a klasických písní Yolla Khalifé překračuje často hudební hranice díky spolupráci s hudebníky ze Středního východu, například z Makedonie, Turecka a Řecka, a různými východoevropskými virtuosy dechových a smyčcových nástrojů.

Mezinárodní hudební festival Janáčkovy Hukvaldy nabízí svým návštěvníkům každoročně určité hudební přesahy mimo tradiční oblasti vážné hudby. Oba sobotní koncerty k nim nepochybně patří, ale jistě i ony mají čím zaujmout české publikum.