V nedělní odpoledne Muzeum Zdeňka Buriana v Štramberku praskalo ve švech. Na třetí hodinu odpolední zde zavítalo mnoho návštěvníků na slavnostní vernisáž vánočně laděné výstavy.

Na úvod zazpívala místní hudební skupina Ogaři, která měla připravené pět zbrusu nových koled, poté měla úvodní proslov Anna Rašková ze štramberského kulturního odboru. Ta jmenovitě poděkovala všem, kteří se na výstavě podíleli, představila co mohou všichni přítomní na expozici zhlédnout. „Dominantou je dřevařská práce pana Stanislava Sochy,“ informovala hosty o největším betlémě, který je ve štramberské muzeu k vidění.

Paní Rašková také krátce povyprávěla o cestě vánočního stromku do českých domovů, který na výstavě nesměl chybět či o historii samotných betlémů.

V expozici jsou k vidění betlémy z nejrůznějších materiálů a velikostí. Nechybí betlémy dřevěné, ze slámy, sádrové, z papíru, ze šustí či dokonce z chleba. „Jsou tady krásné betlémy, ale nejvíc se mi líbí asi ten z perníků, protože taky ráda peču,“ chválila návštěvnice Zuzana betlém od paní Milady Pohankové z Bernartic nad Odrou.

Ovšem k vidění byly i jiné překrásné věci ruční výroby. Součásti vernisáže bylo předvádění tradičních řemesel, a to předení na kolovratu, drátkování a paličkování. Své práce zde vystavovala paní Jarmila Heimerová: „K paličkování jsem se dostala se svou kamarádkou zhruba před dvaceti lety,“ svěřila se. Její kamarádka, Božena Hambálková zde také nechyběla a aktivně předváděla paličkování všem přítomným.

Vystavené práce od paní Heimerové a nejrůznější výrobky ze slámy si mohli návštěvníci v Muzeu Zdeňka Buriana zakoupit. Prostor na výstavě dostali také ti nejmenší ze štramberských mateřských škol, kteří zde vystavují nejen papírové betlémy, ale také barevně bohaté obrazy.

Výstava Štramberské Vánoce potrvá až do neděle 14. prosince a všichni zájemci mohou Muzeum Zdeňka Buriana navštívit ve všechny dny, kromě pondělí, vždy mezi od 9.00 – 12.00 a 12.30 až 16.00.