Od 7. února hostí Muzeum ve Frenštátě pod Radhoštěm expozici historických panenek ze soukromé sbírky Jany Růžičkové z Prahy. Jejich majitelka je členkou Klubu sběratelů kuriozit a zároveň členkou klubu Panenka ČR. Ten byl založen v roce 1999 a v současné době sdružuje nejen klasické sběratele starožitných panenek a medvídků, ale i autory a příznivce panenek a medvídků novodobých. Členové Klubu věnují pozornost také všemu, co do světa panenek patří - pokojíčkům, kočárkům a nádobíčku. V neposlední řadě se členky Klubu o panenky starají i po stránce technické - věnují se jejich restaurování, zhotovují oblečení a řadu dalších doplňků. „V minulosti bývala panenka v podstatě členem rodiny, dědila se z generace na generaci. Panenky nejsou jenom hračkou pro děti, ale stávají se neustále pokračujícím dokumentem našich tradic a způsobu života,“ tvrdí o své motivaci členku klubu na svých internetových stránkách.

Dívčí hračky sbírá samotná Jana Růžičková přes osm let a její sbírka čítající několik set kusů hraček se rozrůstá. Převažují v ní panenky z první poloviny 20. století vyrobené u nás, ale i v Německu, Japonsku či Itálii. Jana Růžičková však sbírá a restauruje nejen panenky, ale zaměřuje se též na celý panenkový svět. Proto na výstavě uvidíte miniaturní pokojíčky, kuchyně, porcelánové nádobí, dětské kuchyňské náčiní a různé doplňky. Ponoříte se na chvíli do světa romantiky, dětských pohádek a snů.

Ve výstavní síni Muzea ve Frenštátě pod Radhoštěm se bude výstava panenek ze soukromých sbírek Jany Růžičkové konat až do 13. dubna tohoto roku. (mer)