Zpívání koled se uskuteční v rámci projektu Deníku a rádia Orion nazvaného Česko zpívá koledy. Kouzlo této akce spočívá v tom, že ve stejnou chvíli, přesně v 18 hodin začnou stejné koledy v pořadí, jak je uvedeno, zpívat lidé na mnoha místech České republiky i Slovenska. Loni se k nám přidali dokonce i krajané v Německu a Spojených státech Amerických. Předvánoční shon se tak hlavně uprostřed Evropy zastaví na několik minut a přeruší jej sborové zpěvy tisícovek lidí.

Stejně jako loni, i letos nám vyhověl pěvecký sbor Ondrášek a jeho přípravky v čele s uměleckým vedoucím Josefem Zajíčkem. Akce Česko zpívá koledy totiž přímo naváže na vystoupení Ondrášku, před nímž se ještě představí Sextet+ Nový Jičín a Puellae et Pueri. Bylo by určitě pěkné, kdyby se k našemu společnému zpívání přidali i oni.

Kromě toho se na Novojičínsku budou společně zpívat koledy také v Domově Hortenzie ve Frenštátě pod Radhoštěm, kde se zpíváním pomůže rádio Orion. To totiž od 18 hodin vyjmenované koledy bude vysílat, takže zazpívat si může každý, kdo bude mít chuť. A pokud se přihlásí na adrese www. denik.cz/cesko-zpiva-koledy/ registrace, rozsvítíme účastníkovi hvězdičku na mapě České republiky na stránkách Deníku.

Pěvecký sbor Ondrášek vznikl v roce 1966 a dostal jméno po valašském hrdinném zbojníkovi Ondrášovi z Janovic. První zkoušku měl sbor 4. dubna roku 1967. Uměleckým vedoucím a dirigentem se stal prof. Václav Ptáček, člen a dirigent sboru Ondráš, profesor na novojičínské Pedagogické škole. V současné době má Ondrášek přes 200 členů, kteří pracují v pěti samostatných odděleních.

V příštím roce čeká nejznámější sbor Novojičínska historická událost. Pětačtyřicet zpěváků se v polovině června poprvé vydá na čtrnáctidenní turné po východním pobřeží USA, kdy navštíví Miami, Orlando a procestují Jižní a Severní Karolínu až po Washington DC a New York. „Na Floridě hodláme koncertovat pro naše krajanská sdružení, ve Washingtonu nás čeká soutěžní festival a v New Yorku domlouváme koncert v Českém domě a spolupráci s tamním partnerským sborem," uvedl sbormistr Josef Zajíček.

Sbor již nyní shání na tuto náročnou cestu finance a rozjel velkou kampaň, aby získal sponzory. Ten, kdo chce podpořit Ondrášek na jejich reprezentativní cestě do Spojených států amerických, může zaslat příspěvek na číslo účtu 768157309/0800, případně se může spojit se zástupci novojičínského sboru na e-mailové adrese: ondrasek@zus-nj.cz.