Před vstupní bránou ostravské zoo byla v sobotu v devět hodin ráno dlouhá fronta. Stovky lidí se rozhodly strávit slunečný víkendový den právě procházkou po zoologické zahradě. Z úst ošetřovatelů si navíc mohli poslechnout, co které zvíře jí a dozvědět se o něm i řadu zajímavostí. Právě v sobotu se totiž po zimní přestávce znovu rozběhla komentovaná krmení.

Hned v půl desáté dostala svou pravidelnou strava dvojice pand červených „Pandy červené jsou samotářky a párují se jen při rozmnožování. Devadesát procent jejich stravy tvoří rostlinná strava, hlavně bambus,“ přiblížila návštěvníků Jana Ďurišová, která se o pandy v Zoo Ostrava stará. Na přilepšenou prý dostávají třeba jablka. „O maso a červy zájem moc nemají. A to přesto, že jí i živočišnou stravu,“ přiblížila ošetřovatelka. Zmínila také, že chovat tento druh pandy, která je chráněná, se nepodaří jen tak nějaké zoo. „Musí to být zoologická zahrada, která se už dříve osvědčila, že tato zvířata dokáže chovat,“ vysvětlila Jana Ďurišová. Pětileté Markétě Chovancové, která do zoo dorazila s maminkou, se pandy líbily natolik, že od nich nechtěla odejít.

„Do zoo chodíme pravidelně, máme permanentku na celý rok. Dcera miluje slony a pandy jsou také její favoritky,“ usmála se Kateřina Chovancová.

Komentované krmení pokračovalo v pavilonu Čitván. Ten obývají vydry, hulmani a také dvojice medvědů ušatých. Zatímco ošetřovatelka Lenka Juříková házela vydrám potravu, dozvěděli se od ní lidé i to, že zvládnout komentované krmení nebylo pro tato zvířata vůbec jednoduché.

„Poprvé, když uslyšely zvuk reproduktoru, lekly se a utekly. Navíc jsou zvyklé se za potravou otáčet tím směrem, odkud slyší hlas. Sem tam se stále ještě dívají na reproduktor, zda odtud nepřijde něco k snědku,“ zmínila ošetřovatelka. „Vydry důkladně pečují o svou srst. Dokáží ji prý vysušit i na sněhu,“ pokračovala v povídání.

O pár minut později dostali najíst také hulmana a medvědi. Tentokrát „posnídali“ bez komentáře ošetřovatelky. „Zatím si zvykají na hlas z reproduktoru a učí se si také pro potravu přijít, když zapískáme na píšťalku. Krmení bychom tady mohli začít komentovat už za několik týdnů,“ uzavřela Jana Kanichová, která se o zvířata v expozici Čitván stará.

Komentované krmení bude probíhat v Zoo Ostrava o víkendech a svátcích. Od května až do konce srpna pak každý den. Počet krmených zvířat, u kterých si návštěvníci budou moci poslechnout povídání ošetřovatele, se bude postupně doplňovat i o další druhy, jako jsou levharti, papoušci či sloni.