Myšpulín, Fifinka, Pinďa a Bobík v nadživotních velikostech se představili v Obchodním centru Galerie v Ostravě-Třebovicích. Všichni se ocitli v obležení dětí, které se s nimi chtěly vyfotit.

Malí návštěvníci si mohli projít studia připravená jejich komiksovými hrdiny. Myšpulín lákal do své laboratoře, Pinďa do strašidelného hradu, Fifinka zaujala jahodovým barem a Bobík posilovnou.

„Je to tady moc hezké, Nejvíce se mi líbila Fifinka a také Bobík. Ale i Myšpulín s Pinďou jsou dobří. Děda mi Čtyřlístek pravidelně kupuje," svěřila se pětiletá Anička, která s dalšími dětmi pobíhala mezi čtyřlístkovými postavičkami.

Největší zájem byl o Myšpulínovu laboratoř, kde byly k vidění nejrůznější chemické pokusy. „Tohle vždycky zabere. Chceme i touto formou ukázat, že chemie může být zábavná," řekl Deníku mladík v bílém plášti, který na laboratoř dohlížel.

S dětmi se na Čtyřlístek přišli podívat i jejich rodiče a prarodiče. Mnozí z nich stále mají doma některá čísla čtyř hrdinů z Třeskoprsk.

„Je to kus mého dětství i dospívání. Čtyřlístky jsem sbíral odmalička. Na svůj první si vzpomínám jen matně. Bylo to něco s kosmickou raketou, u dalšího si vybavuji vlak. Ten nejstarší, který mám doma, je s pořadovým číslem dvacet – jmenoval se Zlatá hokejka. Doma bych určitě našel i další Čtyřlístky. Mnohé jsem už ale rozdal, některé si vzaly děti, jiné jsem vyměnil a podobně," uvedl Jiří Blažek. Také další pamětníci přiznali, že mají nějaký Čtyřlístek schovaný.

„Historicky první číslo populárního kresleného komiksu vyšlo již před více než čtyřiceti lety. I přesto ale neztrácí nic ze svého kouzla. Čtou jej malé děti, ale vzpomínají na něj i ti dříve narození. Čtyřlístek je zkrátka stále v kurzu. Jeho čtyři kreslení hrdinové jsou známí v každé české rodině, objevili se na poštovních známkách a letos vstoupí na stříbrné plátno," řekl jeden z organizátorů Ondřej Pavlů s tím, že výstava již měla velký ohlas v Praze nebo Plzni. V Ostravě ji mohou zájemci navštívit až do 17. června.

Sehnat nové vydání bylo velmi obtížné, šlo o podpultové zboží

První číslo Čtyřlístku se na pultech objevilo 15. května roku 1969. Původně se uvažovalo o nepravidelném vydání několika čísel. Zájem čtenářů byl však tak veliký, že vydavatelství od původního záměru ustoupilo a od čtvrtého čísla začal Čtyřlístek vycházet pravidelně.

„Příběhy Čtyřlístku, původně samostatně bez dalších komiksů, vycházely osmkrát až devětkrát ročně. Rozšíření o čtyři další komiksové příběhy přišlo po několika vydaných číslech. Některé z nich byly samostatné, jiné na pokračování, byť nepravidelně vycházející. Mezi nejznámější a nejdéle vycházející patří Olda a Polda, Rexík, Anča a Pepík, Káťa a Škubánek či Na hradě Kulíkově a další. Postupem času se ustálila jednotná forma časopisu Čtyřlístek – jeden hlavní a tři doplňkové komiksové příběhy," řekl Ondřej Pavlů, jeden z organizátorů výstavy nazvané Přijede k nám Čtyřlístek, která v sobotu zavítala do Ostravy. Obliba Čtyřlístku v následujících letech strmě stoupala. Na konci osmdesátých let se náklad na jedno vydání vyšplhal na 220 tisíc kusů, přesto byl komiksový časopis nedostatkovým zbožím.

Čtyřlístek vycházel i po revoluci v roce 1989. „Náklad sice nedosáhl výše z konce osmdesátých let, ale rozšířila se nabídka. Dnes vycházejí příběhy Čtyřlístku dvacetkrát ročně v nákladu čtyřiceti tisíc kusů. Kromě časopisu vycházejí i knižní tituly," dodal Pavlů, podle kterého bude letošní rok pro Čtyřlístek mezníkem. „V listopadu vstoupí do kin dlouho očekávaný animovaný film Čtyřlístek ve službách krále. Jednotlivé postavičky tak získají hlasy a poprvé se budou pohybovat. Příběh se odehrává na dvoře císaře Rudolfa II.," uzavřel Pavlů.