Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ekologové bojují proti trase obchvatu chráněným územím

Frýdek-Místek - Dlouhé roky plánovaná stavba obchvatu Frýdku-Místku se opět komplikuje. 

24.8.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jiří Sejkora

Městský soud v Praze na základě žaloby občanského sdružení Beskydčan vydal rozsudek, kterým zrušil rozhodnutí Ministerstva životního prostředí ČR z roku 2006 o povolení zásahu do přírodních památek v trase jižního obchvatu Frýdku-Místku. Podle ekologů by stavba komunikace procházející územím Kamence a Morávky definitivně zničila pás vzácného chráněného lužního lesa.

„Ministerstvo se totiž řádně nevypořádalo s námitkou, že obchvat má významný negativní vliv na evropsky významné lokality, jejichž celistvost bude narušena," řekl předseda Dětí Země Miroslav Patrik.

Poukázal také na to, že řízení o povolení zásahu trasy jižního obchvatu Frýdku- -Místku trvalo dlouhé tři roky.

„Ministerstvo životního prostředí rozhodnutí krajského úřadu v Ostravě potvrdilo až na čtvrtý pokus. To jednoznačně dokládá bezradnost obou úřadů rozhodovat podle zákona a současně jejich snaživost vyhovět Ředitelství silnic a dálnic ČR za každou cenu," tvrdí Miroslav Patrik. Jak dále uvedl, zmiňované rozhodnutí je přitom velmi důležité, neboť bez něho nebylo možné vydat územní rozhodnutí a nyní nelze vydat žádné stavební povolení.

„V novém řízení tak budou muset být předložena taková eliminační a kompenzační opatření, která umožní funkčnost obou lokalit. Nebo bude nutné najít jinou trasu obchvatu města," poznamenal Miroslav Patrik.

„Krajský úřad sice územní rozhodnutí vydal již v listopadu 2009, nicméně na základě tohoto rozsudku lze do tří měsíců požádat o obnovu tohoto řízení, neboť podle nás je ve veřejném zájmu trasu jižního obchvatu Frýdku-Místku výrazně změnit," upřesnil Miroslav Patrik.

Město Frýdek-Místek tento vývoj samozřejmě nijak netěší. „Není to poprvé, kdy ekologické iniciativy napadly zákonný podklad územního rozhodnutí. Toto územní rozhodnutí pro umístění stavby „R48 Obchvat" je v současné době platné, pravomocné a tudíž účinné. V současné době tedy nic nebrání vydávání stavebních povolení, na základě výše uvedeného územního rozhodnutí," vyjádřil se k celé záležitosti náměstek primátora města Frýdku-Místku Dalibor Hrabec.

Věří, že se ministerstvo životního prostředí s tímto problémem vyrovná tak, aby příprava realizace obchvatu nebyla ohrožena.

Lidé ve Frýdku-Místku, který protíná dopravní průtah s denní frekvencí 40 tisíc vozidel, na obchvat čekají už léta.

Diskuse o budoucí trase obchvatu se vedla v první polovině devadesátých let. Tehdy se hovořilo o dvou variantách severní a jižní. V roce 1995 nakonec padlo rozhodnutí pro tu jižní, neboť severní byla pro město nereálná, a to především s ohledem na geologicky nestabilní podloží.

„Městská rada zvolila jižní variantu okolo Starého Města, čímž město odřízla od rekreační oblasti na jihu s nutným vybudováním spojnice k R56. Jižní varianta je sice kratší a pro chod města zřejmě vhodnější, ale bohužel má vést přes bývalý průmyslový areál, který je neekologicky zamořen. Zamoření půdy se musí nejprve odstranit a až teprve potom se může začít stavět. Na odstranění ekologických škod však nebyly finance a zdlouhavý proces jakoukoliv výstavbu obchvatu dosti oddálil," uvádí například server www.dalnice.com, který se podrobně zabývá historií a výstavbou dálnic v České republice.

Autor: Ladislava Vavrošová

24.8.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
PETŘVALDŠTÍ fotbalisté (v bílém) prohráli venku podruhé v řadě.

I. B třída, sk. B: Petřvald padl ve Strahovicích. Čelo se vzdaluje

FOTBALISTÉ VLČOVIC se mohli poprvé v sezoně radovat z vítězství, když doma zdolali celek z popředí tabulky ze Spálova.

Souhrn I. B třídy, sk. D: V Tiché se po emotivním závěru body dělily

Představujeme prvňáčky ze Základní školy Komenského 68, Nový Jičín

Deník přináší další díl seriálu Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím představujeme tabla jednotlivých prvních tříd základních škol Novojičínska, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků najdou své prvňáčky každou středu na straně 4 a na webu. Deník si tak mohou koupit na památku. 

Vojáci opětovali palbu. Aktivní zálohy střežily a bránily důležité objekty

/FOTOGALERIE/ Militantní skupiny vysazené v kraji s cílem škodit zajišťovali a v případě přepadení nebo léček palbou ničili záložáci spadající pod Krajské vojenské velitelství Ostrava. I to měli v náplni cvičení Safeguard 2017.

Čáp Václav zatím doletěl do Turecka. Kde přezimuje?

Potomek nelétavého páru čápu černých ze Záchranné stanice v Bartošovicích byl vypuštěn na konci srpna.

ON-LINE rozhovor s Ivo Vondrákem, hejtmanem a krajským lídrem ANO 2011

Ivo Vondrák, hejtman Moravskoslezského kraje a lídr hnutí ANO 2011 za Moravskoslezský kraj jako host on-line rozhovoru Deníku odpovídal na dotazy čtenářů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení