Po vydatné sněhové nadílce nastala v neděli obleva. Teploty nad nulou panují od půlnoci ve všech nižších polohách, ale ráno je v pravidelném reportu hlásili také členové Horské služby Beskydy z téměř všech svých stanic.

Meteorologové počítají pro neděli se 6 stupni Celsia a pondělí až se 7 stupni. K tání by navíc mohlo i pršet. Už v neděli v poledne však na mnoha místech bylo o několik stupňů tepleji. 

Hladiny vodních toků se zatím zvyšovat nezačaly, s výjimkou těch pod přehradami, ze kterých vodohospodáři začali upouštět vodu.

„Kolem tlakové níže nad Středomořím budou přes naše území přecházet od jihu frontální vlny, přičemž k nám bude proudit teplejší vzduch od jihovýchodu. Během nedělního dopoledne od jihu ustávání srážek a přechodné protrhání oblačnosti. K večeru bude opět od jihu zataženo s deštěm, na horách ve výšce nad 900 m sněžení. Nejvyšší teploty 3 až 6°C, na horách kolem 0°C. V noci na pondělí budou teploty nejnižší teploty +2 až -1°C. V pondělí bude oblačno, ráno a dopoledne místy až zataženo se slabým občasným deštěm, na horách deštěm se sněhem, na hřebenech sněžení. Nejvyšší teploty 4 až 7°C, na horách 0 až +4°C," avizují v předpovědi pro Moravskoslezský kraj.

S oblevou počítají také vodohospodáři ze společnosti Povodí Odry. „Situaci sledujeme a vyhodnocujeme data o množství sněhu, který bude roztávat. V přehradách máme zásobní prostor, který počítá s rezervou pro jarní tání," řekl v neděli šéf dispečinku Povodí Odry Jiří Pagáč.

Například na Žermanické přehradě vodohospodáři už v sobotu mírně pootevřeli stavidla, aby rezervu ještě zvýšili. Za 24 hodin se jim podařilo mírně zvýšeným odtokem snížit hladinu o 30 centimetrů a odpouštění dále pokračuje tak, aby se voda bezpečně držela v korytu spodního toku řeky Lučiny.

Stejně tak byl už v sobotu zvýšen odtok z přehradních nádrží Morávka a Šance a v neděli dopoledne i na Těrlické přehradě a nádrži Olešná. Na výšce hladiny řek Opava a Odra by se mohlo vedle tání projevit také odpouštění nádrže Slezská Harta.