VYBRAT REGION
Zavřít mapu

A je to! Na kole můžete do Beskyd

Frýdlant nad Ostravicí – Konečně je otevřen další úsek tolik diskutované Beskydské cyklotrasy, která by v budoucnu měla propojit krajské město Ostravu s Beskydami. Minulý týden začali cyklisté oficiálně jezdit po nové velice atraktivní trase vedoucí až do hor.

24.7.2013
SDÍLEJ:

Na snímku je Markéta Knappová (v bílém dresu), která využívá cyklotrasu jak ke každodenní cestě do práce, tak i ve volném čase. Foto: Markéta Kmecová

Téměř třináct kilometrů dlouhý úsek propojuje známé turistické destinace Bašku-Hodoňovice, Pržno, Frýdlant nad Ostravicí i s odbočkou do Čeladné a Ostravici.

„Myslím, že pro všechny, kteří se podílejí na rozvoji turistiky a cestovního ruchu v našem regionu, je to na začátku léta velice příjemná zpráva. Už první dny provozu ukázaly, že se nový úsek Beskydské cyklotrasy stane velkým lákadlem. Dokážu si představit, že se cyklotrasa v zimě stane i příhodným místem pro běžkaře," řekla Helena Pešatová, starostka Frýdlantu nad Ostravicí. Celkový rozpočet na tento projekt činil necelých třiadvacet milionů korun, z toho byla dotace ve výši skoro sedmnácti milionů korun.

Úpravy v projektu

V průběhu zpracování projektu došlo několikrát k úpravám trasy. Zejména z důvodu neprůchodnosti přes některé pozemky byla nakonec „očesaná". Ke zkrácení trasy došlo v Hodoňovicích směrem na Frýdek-Místek. Také v Ostravici byla vypuštěna větev na Mazák. Úplně musela být vyřazena trasa v Čeladné a Pstruží.

Starostka Helena Pešatová ale věří tomu, že v blízké budoucnosti bude možné dojet na kole z Ostravy přímo až do srdce Beskyd. Konečná otevřená cyklotrasa začíná v Hodoňovicích, prochází podél řeky Ostravice a celým Pržnem. Dále pak vede kombinovaně podél toku řeky i po místních komunikacích Frýdlantem, kde se komunikace v Nové Dědině větví. Jedna část přechází přes lávku do Nové Vsi a pak až do Ostravice s ukončením za nádražím. Druhá větev prochází pod silnicí I/56 podél Čeladenky, kde končí. V budoucnosti se počítá s možností pokračování přerušené trasy do Čeladné a Pstruží.

Půjčovna kol

„Šlo o náročný projekt. Se zástupci společnosti Povodí Odry jsme přesně konzultovali například úpravy těles hrází podél řeky Ostravice, po níž komunikace také prochází. Důsledné vyhodnocení rizik bezpečnosti provozu nás přimělo k dobudování normovaného podjezdu pod „prženským mostem". Jako povrch cyklotrasy jsme s ohledem na prostředí CHKO Beskydy museli vyloučit asfalt a zvolili vyhovující variantu třívrstvého jemného zaválcovaného štěrku. Trasa je osazena přehlednými ukazateli směru a cyklorozcestníky. Má celkem pět odpočívadel s informačními tabulemi a stojany na kola. V Ostravici také počítají s půjčováním kol," upřesnila Helena Pešatová.

Cyklotrasu využívá i cyklistka, která po ní jezdí do práce. „Každý den jezdím do práce na kole ze Starého Města do Frýdlantu nad Ostravicí. Ještě než byla cyklotrasa otevřená, už jsem po ní jezdila. V Bašce sice musím jet chvíli přes pole, než se na trasu napojím. Jinak je jízda po cyklotrase skvělá. Cesta mi trvá asi třicet minut. Využívám ji neustále a nadále budu," sdělila Markéta Knappová.

Po povrchu cyklostezky tvořené zaválcovaným štěrkem se prohánějí cyklisté na různých typech kol. Vjezd s ukazatelem směru jízdy na cyklotrasu ve Frýdlantu nad Ostravicí směrem na Pržno a Bašku-Hodoňovice. Na snímku je vidět i zátaras pro automobily.

Autor: Markéta Kmecová

24.7.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

JEDNA Z NADĚJÍ novojičínského plaveckého klubu Marie Skopalová (uprostřed) ukázala hned na úvod sezony výtečnou formu.

Skopalová přivezla ze Znojma zlato

ZÁVIŠICKÝ TALENT Radek Rýpar (vpravo) získal na Českém poháru v Brně v nabité konkurenci bronz. Na snímku s rovněž bronzovým Danem Šimkem. Snímky. TJ Závišice

Závišické judo znovu ukázalo kvalitu

V Bílovci se bude stavět křížová cesta

Křížová cesta povede z Bílovce směrem na Bílov a hotová má být na jaře příštího roku.

Obec Mořkov chce zvelebit centrum

Odkup pozemku od Jednoty Hodonín schválili zastupitelé Mořkova.

Hokejisté kopřivnické Tatry pomohli dobré věci

Druholigoví hokejisté Tatry Kopřivnice společně darovali krev v Krevním centru Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě.   

Evropské poháry? Postupně za tím půjdeme

Říká v rozhovoru pro Deník spojka extraligové Kopřivnice Patrik Fulnek, který by rád pomohl naplnit čtyřletou vizi klubu.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení