Obvinění se týká šesti předražených veřejných zakázek na čištění příkopů u cest po povodních v roce 2010. Každá zakázka byla v hodnotě miliónů korun. Radní jsou obviněni ze zneužití pravomoci úřední osoby a porušení povinností při správě cizího majetku. Údajně jediný, kdo obviněn nebyl, je současný radní a bývalý ředitel frýdecko-místecké nemocnice Miroslav Přádka.

Krajská policejní mluvčí Soňa Štětínská k případu sdělila, že kriminalisté odboru hospodářské kriminality krajského ředitelství vyhotovili 13 usnesení o zahájení trestního stíhání. „Tato jsou postupně doručována konkrétním osobám. Jedná se o skutky z let 2010 až 2012," uvedla doslova Soňa Štětínská. Prozatím je škoda, která měla městu vzniknout, stanovena na sedm milionů korun. Trestní sazbu stanoví zákon na dva roky až deset let. Vítězné firmy, které zakázky nakonec získaly, měly vyčistit příkopy kolem místních komunikací v Zelinkovicích. Podle odhadů policie mělo vyčištění jednoho metru stát 15 korun, společnosti si ovšem za práci inkasovaly až patnáct set.

Svolali „tiskovku"

Frýdecko-místecký magistrát kvůli obviněným radním svolal v pondělí mimořádnou tiskovou konferenci. „Od loňského dubna naše radnice musí čelit veškerým možným, dosud nevídaným – a tedy bezprecedentním krokům orgánů činných v trestním řízení. Nyní vše vyústilo v obvinění členů rady města tohoto i minulého volebního období jen na základě znaleckého posudku, který zřejmě nevychází ze stejných informací, jaké jsme měli k dispozici my. Kdyby bylo na nás, tak ať se vše vyjasní u soudu třeba hned zítra. Obáváme se však, že státní zástupce má jinou strategii, kdy jen neustále kupí další obvinění," řekl primátor Frýdku-Místku Michal Pobucký.

Dodal, že jsou přesvědčeni o tom, že nabídková cena, za kterou byly zakázky vysoutěženy, je při použití správných a nekrácených objemů výkopu a správném zatřídění odpadu plně v souladu s objemem provedených prací. Žádná škoda městu tudíž dle jeho názoru nemohla vzniknout. „Obvinění se týká šesti veřejných zakázek na čištění a hloubení příkop z roku 2010 až 2012, které v té době podléhaly zákonu, podle něhož bylo možné zadat veřejnou zakázku do tří milionů korun přímo z ruky – tedy bez výběrového řízení. Magistrát měl ale nad rámec zákona ještě podmínku, že u veřejných zakázek musí oslovit nejméně tři firmy, takže jsme vybírali ze tří uchazečů a nezadali jsme zakázku bez výběrového řízení, což jsme udělat klidně mohli," bránil se primátor Michal Pobucký.

Mezi obviněnými je například i bývalá primátorka Frýdku-Místku a současná senátorka Eva Richtrová. Ta si zatím od policie nic nepřevzala. O obvinění už ale věděla. Richtrová, kterou chrání imunita, reagovala, že o své vydání požádá Senát sama. Do doby, než bude případ uzavřen, pozastaví si i členství v ČSSD. Opakovaně tvrdí, že má svědomí čisté.

„Pokud názor, že naše kroky po povodních jsou hodné obvinění z trestného činu, můžou se začít třást strachy všichni radní a zastupitelé ve všech obcích a městech v České republice. Kdokoliv může být obviněný z čehokoliv. Vždycky se najde někdo, kdo tři roky poté může říct, že by to mohl udělat levněji," uzavřela senátorka Eva Richtrová.