VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bezručova chata na Lysé hoře se otevře už za týden

Dlouhé roky zívala na turisty v místě bývalé Bezručovy chaty jen díra plná sutin. Teď už na stejném místě na vrcholu Lysé hory stojí replika někdejší vyhořelé útulny. Slavnostně se otevře přesně za týden.

29.8.2015
SDÍLEJ:

Obnovená Bezručova chata na Lysé hoře v Beskydech. Foto: Deník/Lukáš Morys

I kdyby v sobotu vyrazila na nejvyšší kopec Moravskoslezských Beskyd jen polovina těch, kteří na stavbu přispěli ve veřejné sbírce, zaplnil by se vrchol několika tisíci lidmi. Takový zájem vyvolala obnova Bezručovy chaty. Turisté z různých koutů republiky navíc odpracovali na stavbě tisíce brigádnických hodin. „Sounáležitost slezského národa tady je," těší stavitele chaty Jiřího Stejskalíka z Klubu českých turistů.

Nová útulna je stejně velká jako její předchůdkyně, pamětníci dají za pravdu, že se zvenku nijak výrazně neliší. Jiný je ale interiér a použité technologie. „Je to nízkoenergetický objekt. Máme na parcele pět hlubinných vrtů, sto metrů hlubokých, vyvrtaných ve skále. Odtud čerpáme zemní teplo, které přetváříme na topení," vysvětluje Jiří Stejskalík.

V patře je pro ubytování hostů připraveno šest účelně vybavených pokojů, každý z nich má své moderní sociální zařízení. „Zajímavostí je, že každé z nich je jiné, protože všechno je z darů," usmívá se stavitel chaty. Nechybí ani pokoj pro pracovníky a byt správce s ložnicí, koupelnou i obývákem.

Cestu po schodišti k pokojům lemují znaky čtyř obcí, jejichž katastry se dotýkají vrcholu Lysé hory. Chodbu osvětlují světlovody, které vedou ze střechy. Na první pohled vypadají jako neobvykle silné zářivky. „Svítíme zadarmo. Když je jasná noc, tak je tu jak ve dne. Krásně roztahují světlo," líčí vedoucí technické sekce Klubu českých turistů.

Funkcionalistickou podobu chaty vhodně doplňuje i podkroví. Kdo nemá peněz nazbyt, může tam přespat jen na obyčejných matracích. V jednom z pokojů jich je deset, ve druhém šest.

Ne pouze hospoda

Nocležníci tam můžou počkat třeba na ranní východ slunce. Z terasy Bezručovy chaty je totiž nádherný výhled. Terasa vypadá jinak než v minulosti, kdy byla jen v půdorysu chaty, nově je prodloužena po téměř celé délce budovy.

Chybí ještě dodělat skleněnou ohradu vysokou metr osmdesát, která bude bránit větru. Pak si budou moci turisté při dobrém počasí vychutnat panoramatické výhledy na okolní kopce i třeba Malou Fatru.

Příjemné posezení ale čeká na návštěvníky i uvnitř chaty. Stylová hospoda s posezením ze dřeva a vedlejší jídelna s výraznými kachlovými kamny přetáhne i návštěvníky z legendárního bufetu Šantán, který stojí hned vedle Bezručovy chaty. Oblíbenou zastávku turistů, kterou v zimě pravidelně zavalí kopy sněhu, čeká zanedlouho demolice. Je totiž v bídném technickém stavu.

Nová Bezručova chata nabídne o poznání lepší komfort. Turisté chtějí také přivést školáky a nabídnout jim netradiční učení na horském vzduchu a v terénu. K dispozici mají audiovizuální místnost, která může sloužit i pro různá školení. První pokusy ukázaly, že zájem škol bude velký.

Obnovená chata tak nebude jen pouhou zastávkou pro turisty k osvěžení a odpočinku. „Celkový projektovaný náklad byl 56 milionů korun, jsme na necelých třiceti," říká Jiří Stejskalík. Dokončují se venkovní terénní práce, vše má být hotovo do příští soboty, kdy se chata dočká slavnostního otevření. Téměř sedmatřicet let poté, co vyhořela. Obnovu chaty totiž brzdily od počátku devadesátých let soudní spory, nutné souhlasy CHKO Beskydy a ministerstva životního prostředí, vyhlášení chráněného území Natura 2000 i protesty ekologů.

Dorazí i biskup

Slavnostní otevření spojené s požehnáním chatě a nové kapličce biskupem Františkem Václavem Lobkowiczem se uskuteční v sobotu 5. září v 11 hodin. Počítá se s hromadnou účastí turistů z celé republiky.

Autor: Lukáš Morys

29.8.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Hygienici kontrolovali vánoční trhy, žádné prohřešky neobjevili

Před nedávnem ekologové v záchranné stanici v Bartošovicích převzali sedm mloků skvrnitých, které nalezli pracovníci kamenické firmy na hřbitově v obci Veselá.

Ze hřbitova do stanice a zpět

Kdo má psa a bydliště na radnici, ten si připlatí

Za svoz odpadů si občané Nového Jičín v příštím roce nepřiplatí. O sedm set korun více ale zaplatí někteří majitelé psů.

Sídliště je po letech opravené

Nový Jičín dokončil poslední etapu přeměny obytné zóny, která se rozkládá na území ohraničeném továrnou Tonak, říčkou Jičínkou, Zborovskou ulicí a Základní školou Komenského 66.

Lodní kanál propojující Dunaj, Odru a Labe je na dosah

Už Karel IV. snil o vodní cestě, která by spojila povodí Baltského, Černého a Severního moře, a po které by mohly proplouvat velké nákladní lodě. Po téměř 700 letech teď jeho představa získává podstatně reálnou podobu.

Deník nám fandí: Fotbal Fulnek

Redakce každý týden v pondělí v tištěné verzi Deníku zveřejňuje skupinové fotografie fotbalových týmů. Každé pondělí tak představí konkrétní klub a je přitom úplně jedno, jakou ligu hrají - zda třeba kraj či okres.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT