Prodej školních potřeb dosahuje v těchto dnech svého vrcholu. Rodiče školákům pořizují psací a kreslící potřeby, sešity, bloky, penál, svačinový box a láhev, peněženku, prostě vše, co děti do školy potřebují.

Největší a nejdražší položkou předškolního nákupního seznamu prvňáků je správný batoh. Ale ne jen tak ledajaký! Musí mít ten správný potisk, aby ho šestiletý Míša nosil do školy rád, a zároveň musí být lehký, aby záda školáka netrpěla.

„Náš Michael jde letos do první třídy. Největší a nejdražší položkou byl tedy batoh. Sáhli jsme po osvědčené značce a vyztuženém typu, jehož záda jsou anatomicky tvarovaná," svěřila se Deníku osmatřicetiletá Hana Pavloušková z Opavy s tím, že batoh sehnali na přání syna maskáčový a zaplatili za něj 1200 korun.

Levná věc versus kvalitní značka

Ilustrační fotoU výrobků určených pro děti musí být na prvním místě bezpečnost a na druhém kvalita výrobku.

„Evropu zavalily levné výrobky z Asie. Dá se tak koupit aktovka, penál nebo třeba lepidlo za pár korun. Je třeba ale počítat s tím, že takové levné výrobky mohou mít své mouchy. K čemu je nám batoh, který vydrží měsíc, nebo lepidlo, které nelepí. V takovém případě je levná věc v závěru dražší než kvalitní značka," řekla odbornice Petra Bočková z prodejny kancelářských a školních potřeb Arbo v Teslově ulici v Ostravě.

Podle ní se proto mnozí rodiče vrací k osvědčené kvalitě známých značek Centropen, KOH-I-NOOR Hartmuth nebo ke špičkové kvalitě značky Faber Castell. „U aktovek a batohů upřednostňují rodiče certifikované výrobky, které mají anatomicky tvarovaná záda a bezpečnostní prvky. Oblíbené jsou české aktovky a batohy Emipo, které právě tyto požadavky splňují," popsala Bočková s tím, že v tomto týdnu poskytují v ostravské prodejně Arbo po předložení kupónu dvacetiprocentní slevu na aktovky a batohy a na ostatní školní pomůcky slevu 10 procent. „Nabízíme kompletní sortiment jak pro školáky tak i pro studenty. Kromě běžných školních potřeb také židle, globusy nebo třeba kalkulačky. Takže máme v těchto dnech frmol. Lidé mají největší zájem o sešity, boxy na sešity, psací a kreslicí potřeby a batohy," přiblížila Petra Bočková.

Trendy školního roku

Největším hitem jsou letos mezi dětmi potřeby s populárními komiksovými a pohádkovými motivy.

„U dětí jsou nejvíce oblíbené motivy Angry Birds. U holčiček Monster High nebo Fairies, u chlapců Hot Wheels a The Planes," výjmenovala odbornice Bočková. Oblíbených potisků dětí využívají i rodiče a se snahou ušetřit jim kupují celé školní sety. „Letos pozorujeme, že zákazníci více než v minulých letech šetří čas a peníze nákupem setů, které obsahují aktovku, penál a sáček v jednom designu, takže jedním nákupem se dá školákovi pořídit hlavní výbava," uvedla mluvčí e-shopu Mall.cz Michala Gregorová a podotkla, že průměrně u nich rodiče utratí kolem 1100 korun. Pokud se však pořizuje výbava prvňáčkovi, náklady rodičů se zvyšují. „Za průměrný nákup základních pomůcek sice zaplatí od 700 korun, ale v případě výbavy pro prvňáčka se pouze cena aktovek a batohů pohybuje kolem 1200 korun. Za nákup potřeb do první třídy rodiče zaplatí okolo 2500 až 3000 korun," dodala Bočková.