Nejčastěji onemocní malé děti, ani dospělým se ale nákaza nevyhýbá. Lékaři proto varují a hovoří o prevenci.

„Pokud jde o dávivý kašel, krajská hygienická stanice má nyní nahlášeno 30 případů. Za celý loňský rok jsme jich zaznamenali 28. Trend v kraji je, tak jako v celé republice, stoupající," říká Pavel Mudra z Krajské hygienické stanice v Ostravě.

V celé republice loni černým kašlem onemocnělo 1233 lidí, nejvíce za posledních padesát let. Nejrizikovější skupinou jsou novorozenci, děti do jednoho roku a rovněž senioři. Černý kašel u nich může mít mnohem závažnější průběh než u zbytku populace, a dokonce je může ohrozit i na životě. Zdrojem nákazy jsou naproti tomu zejména adolescenti a dospělí. A mnohdy nemusí ani tušit, že černý kašel mají. Uvádí se, že až devadesát procent populace je k této nákaze vnímavých. Navíc ne vždy má onemocnění typické příznaky záchvaty kokrhavého kašle, který trvá řadu týdnů. Problémem je, že ani lékaři nemohou bez podrobného laboratorního vyšetření spolehlivě černý kašel diagnostikovat a mohou jej zaměnit s běžnou infekcí.

Plošně jen děti

„Od začátku roku bylo v naší nemocnici hospitalizováno již několik dětí," potvrzuje Tomáš Oborný, mluvčí ostravské fakultní nemocnice. Jak doplnil, ve většině případů šlo o neočkované děti. „Tedy děti, které rodiče nenechali naočkovat. Trend je jednoznačně rostoucí, očkování by rodiče rozhodně neměli podceňovat," varuje Oborný.

Proti onemocnění je totiž možná ochrana právě očkováním. U nás byla plošná vakcinace zavedena v roce 1958. Nyní se proti černému kašli povinně očkuje jen v dětském věku. V rámci takzvané hexavakcíny získají ochranu kojenci a batolata, poté se přeočkovávají předškoláci a od roku 2009 i děti mezi desátým a jedenáctým rokem.

Na straně druhé ale v současnosti přibývá také rodičů, kteří odmítají své děti nechat naočkovat. „Očkování poskytuje časově omezenou ochranu na čtyři až dvanáct let. Je tudíž nutné přeočkovávat," uvádí epidemioložka Kateřina Fabiánová ze Státního zdravotního ústavu v Praze. „Vakcinace sníží pravděpodobnost onemocnění a zabrání závažným průběhům nemoci. Dospělí tím navíc minimalizují přenos černého kašle na nejmenší děti," doplňuje. Nárůst onemocnění dokonce přiměl zdravotníky Vítkovické nemocnice k tomu, aby zde otevřeli novou ambulanci, kde budou černý kašel diagnostikovat a léčit. „Cílem je zejména zvýšit záchyt nemoci prostřednictvím včasné diagnostiky, tak abychom mohli nemocného případně izolovat a zamezit dalšímu šíření mezi jedinci," vysvětluje primář dětského oddělení vítkovické nemocnice Jan Boženský. Nová ambulance je součástí pneumologického pracoviště dětského oddělení. Vyšetření se bude provádět na základě doporučení lékaře po předchozí telefonické domluvě na čísle 595 633 551.